В Україні з'явилася пропозиція відновлювати Київ та область за допомогою панельного будівництва
Анна Іскіердо,
архітекторка, креативна директорка проєкної компанії АІММ
Попри те, що ми бачимо, наскільки низький спротив до ракетних ударів мають панельні будинки, такий спосіб будівництва є одним з найшвидших і найдешевших. І тут важливо розуміти, що сучасні панельки кардинально відрізняється від своїх радянських версій сімдесятих-вісімдесятих років.
До прикладу, якщо б ви прогулялися новими кварталами Копенгагену, то побачили б там, як не дивно, панельні будинки – але виглядають вони геть інакше. В Україні ж від словосполучення “панельне будівництво” віє негативним фльором. Але якщо замінити його на “префаб”, то воно набуває нового сенсу і не так погано звучить.
Чому в Європі будують панельні будинки? Насправді там будівництво і час на будмайданчику – коштує дуже дорого, тому часто навіть інженерні вузли попередньо готують на виробництві і привозять їх на будмайданчик, щоб на місці просто змонтувати.
Тому рішення переосмислити панельне будівництво в Україні – дуже на часі. Чи вийде це дешево? Дуже сумніваюся. Адже ми пам'ятаємо, що ці будівлі, окрім того, що повинні бути функціональними, ще й мають бути архітектруно цікавими. І коли європейці будують багато збірного житла, це не про те, щоб зробити дешево, а про те, щоб зробити швидко. Дешево і швидко – це поняття, які вигинаються одне навколо одного, але не перетинаються.
Крім того, важливо, щоб цю ідею підхопили інші компанії та ДБК по всій території України. Такі заводи можна зводити у містах, які дуже сильно постраждали, роблячи з цих панелей умовно локальний продукт.
А ще – ми зараз маємо шанс змінити ставлення суспільства до панельного будівництва – шляхом архітектурних конкурсів знайти найкращі ідеї для реалізації крутих проєктів, щоб після перемоги люди зі всього світу їхали в Україну і фотографували її круту архітектуру.