В Україні з'явилася пропозиція відновлювати Київ та область за допомогою панельного будівництва

24.06.2022   |  Блоги

Анна Іскіердо,

архітекторка, креативна директорка проєкної компанії АІММ

Попри те, що ми бачимо, наскільки низький спротив до ракетних ударів мають панельні будинки, такий спосіб будівництва є одним з найшвидших і найдешевших. І тут важливо розуміти, що сучасні панельки кардинально відрізняється від своїх радянських версій сімдесятих-вісімдесятих років. 

До прикладу, якщо б ви прогулялися новими кварталами Копенгагену, то побачили б там, як не дивно, панельні будинки – але виглядають вони геть інакше. В Україні ж від словосполучення “панельне будівництво” віє негативним фльором. Але якщо замінити його на “префаб”, то воно набуває нового сенсу і не так погано звучить.

Чому в Європі будують панельні будинки? Насправді там будівництво і час на будмайданчику – коштує дуже дорого, тому часто навіть інженерні вузли попередньо готують на виробництві і привозять їх на будмайданчик, щоб на місці просто змонтувати.

Тому рішення переосмислити панельне будівництво в Україні – дуже на часі. Чи вийде це дешево? Дуже сумніваюся. Адже ми пам'ятаємо, що ці будівлі, окрім того, що повинні бути функціональними, ще й мають бути архітектруно цікавими. І коли європейці будують багато збірного житла, це не про те, щоб зробити дешево, а про те, щоб зробити швидко. Дешево і швидко – це поняття, які вигинаються одне навколо одного, але не перетинаються.

Крім того, важливо, щоб цю ідею підхопили інші компанії та ДБК по всій території України. Такі заводи можна зводити у містах, які дуже сильно постраждали, роблячи з цих панелей умовно локальний продукт.

А ще – ми зараз маємо шанс змінити ставлення суспільства до панельного будівництва – шляхом архітектурних конкурсів знайти найкращі ідеї для реалізації крутих проєктів, щоб після перемоги люди зі всього світу їхали в Україну і фотографували її круту архітектуру.