Перше півріччя на ринку індустріальних парків: побито рекорд за кількістю зареєстрованих ІП
Автор: Валерій Кирилко, CEO ГК «Індустріальні парки України»
2024 рік вже став рекордним за кількістю зареєстрованих індустріальних парків в Україні.
Тренд на розвиток, який був започаткований у 2022-2023 роках, активно продовжився у 2024 році. Майже всі сфери та гравці ринку, які так чи інакше відносяться до індустріальних парків, в цьому році показали велику активність в бік розвитку та якісних змін.
Треба відмітити рекордну кількість створених та зареєстрованих індустріальних парків. 2024 рік став рекордним за кількістю зареєстрованих індустріальних парків за всю історію розвитку індустріальних парків з 2014 року. На 07.07.2024 вже зареєстровано 16 індустріальних парків. До цього найбільша кількість зареєстрованих індустріальних парків була в 2017 та 2023 роках — по 13 індустріальних парків.
5 червня 2024 року було зареєстровано три індустріальних та виключено з реєстру один (за запитом ініціатора).
Індустріальний парк «КОВЕЛЬ ПОРТО» працюватиме в місті Ковель. На площі 11,6 га розташуються підприємства переробної промисловості — виробництво готових металевих виробів, машин і устаткування, ремонт і монтаж машин і устаткування тощо. Концепція парку передбачає створення 587 робочих місць та інвестиції, загальним обсягом майже 358 млн грн.
Індустріальний парк «Добросин», розташований у с. Добросин Львівського району Львівської області. На площі 27,3 га працюватимуть підприємства текстильної, фармацевтичної та харчової галузей, переробки та зберігання продукції сільського господарства, деревообробки, машинобудування тощо. Концепція парку передбачає створення до 3 300 нових робочих місць.
Індустріальний парк «ГРІН ЛАКТІК» створено в місті Бурштин Івано-Франківської області. На площі 12 га працюватимуть підприємства харчової переробки. Зокрема, з виробництва борошна і круп, крохмалів і крохмальних продуктів, інших харчових продуктів та готових кормів для тварин. Концепція парку передбачає створення 600 робочих місць, інвестиції в обсязі 2,3 млрд грн в будівництво об'єктів, 3,1 млрд грн — у виробниче обладнання.
Ще одним рішенням Кабінет Міністрів виключив із Реєстру індустріальних парків парк «Павлоград». Підставою рішення став лист ініціатора створення парку — Дніпропетровської обладміністрації.
Таким чином в Реєстр індустріальних парків включено 84 парки.
За 2023 рік кількість працюючих індустріальних парків подвоїлася. Спочатку треба також уточнити що таке «працюючий індустріальний парк». Таким можна вважати той, де є як мінімум чотири показники:
- Наявні мережі;
- Є хоча б один побудований об’єкт (не важливо якого типу – склад або промисловий);
- Є керуюча компанія;
- Є хоча б одне діюче підприємство на території ІП (промисловий, складський, згідно ЗУ «Про індустріальні парки» «учасник» або «інший учасник»).
Найближчими роками до цього переліку можуть додатися до 25 працюючих індустріальних парків, які зараз ведуть активне будівництво. Тому, з певністю можна сказати що на 10 році розвитку індустріальних парків кількість нарешті почала переростати в якість. Також значно покращилася ситуація з забезпеченням індустріальних парків дорогами, мережами та інфраструктурою.
По нашим даним на сьогодні:
- Підведені автошляхи — до 61 % індустріальних парків;
- Наявні залізничні шляхи — 18 % індустріальних парків;
- Підключено електропостачання, водопостачання, водовідведення — 30 % індустріальних парків;
- Підключено газопостачання — 24 % індустріальних парків.