Олександр Пан: Відкритість до нових можливостей та здоровий глузд інвестора дає можливість розвиватися

27.02.2020

Про інвестиційний потенціал регіональних ринків нерухомості, чим приваблює українців закордонний ринок та що потрібно змінити на законодавчому рівні в нашій країні, аби збільшити потік інвестицій, в інтерв’ю Property Times поділився Олександр Пан, засновник Spang Capital.

— Як ви оцінюєте інвестиційний потенціал нерухомості у регіонах? Які сегменти є найбільш перспективними? Та які регіони?

— Я не тільки вірю у потенціал нерухомості в регіонах, а своїм прикладом доводжу, що в цьому є доцільність. З децентралізацією та урбанізацією, я вірю, що Україна може наслідувати Польщу та робити ставку на активний розвиток регіональних центрів. Тільки у Вінниці, місто яке ми обрали для своїх інвестицій, за останні роки не тільки виросло населення, але й доходи населення, активно розвивається промисловість та малий і середній бізнес. Будь-якому бізнесу потрібна нерухомість: торговельна та офісна, логістична та житлова. Але з інвестиційної точки зору, потрібно добре розумітися на сегменті нерухомості, з якою працюєш. Ми обрали для себе роботу з комерційними об’єктами.

Щодо привабливості інших регіонів, то я би точно назвав Львів та карпатський регіон центром туристичної галузі та радив розвивати готельну та рекреаційну нерухомість. Я можу відмітити активну забудову Одеси та регіону, що також приваблює інвесторів.

— Що найбільш важливо при виборі проектів для інвестицій? Які параметри ви шукаєте як інвестор?

— При виборі проектів та сегментів для інвестування потрібно бачити перспективу дещо більшу, ніж зазвичай дає аналітика поточного стану, бачити, так би мовити, прихований потенціал. Важливими є демографічні показники та зростання МСБ. Також потрібно відслідковувати сучасні тренди у нерухомості та зміну у поведінці клієнтів.

Не можна оцінювати проект лише за дохідністю. Наприклад, ми бачимо потенціал розвитку за рахунок реконструкції працюючих проектів з метою підвищення їх теперішньої дохідності.

— Українці сьогодні вільно інвестують у нерухомість закордоном? Чим саме приваблює закордонний ринок та які напрямки ви як інвестор там бачите?

— Це не диверсифікація бізнесу, це приватний капітал і сучасний світ дає такі можливості усім бажаючим. Українці на цьому глобальному ринку нерухомості займають далеко не передові місця. Придбання закордонної нерухомості — це не просто інвестиція, багато хто розглядає її, як альтернативу проживанню в Україні. Відомо, що в деяких країнах купівля нерухомості дає можливості для отримання виду на проживання або і громадянства. Думаю, що українцям не завадить перейняти такий досвід щодо іноземців.

— А яким чином привабити закордонних інвесторів в Україну? Та які перепони стоять перед виходом великих гравців?

— Іноземні інвестори готові заходити в Україну і їм не потрібні ніякі «няньки», їх стримує питання землі та відсутність гарантій від держави для будь-якого інвестора.

Можливо, саме тому, іноземні інвестори в регіонах України поки що заходять переважно не на нові об’єкти, а в ті, що розширюються та реконструюються. І тільки за умови надійного локального партнера.

В тому, що на ринку поки переважає локальний інвестор не бачу великої проблеми: ми молодий ринок та в країні ще не має правильної політики комунікації з іноземним інвестором. Що і говорити, з локальним інвестором ще діалогу теж не видно.

— Які законодавчі ініціативи ви очікуєте від влади щодо локальних гравців ринку нерухомості?

— За останні роки відбулося безліч змін у законодавстві, у будівельних нормах, багато з них вже вступили в дію, деякі стануть обов'язковими вже скоро. Якщо абстрагуватися від постійного процесу девелопменту та будівництва, то, безумовно, ці процеси привносять позитивні зміни, роблять проекти більш європейськими.

Але найбільше питання — це ринок землі. Також є питання, які стосуються не конкретно нерухомості, а взагалі бізнесу. Це недоступність кредитування, величезна кількість зайвих процедур та процесів. Але не можна не визнати й позитивні зміни.

— Які маєте плани розвитку та які проекти розглядаєте для інвестицій?

— Ми продовжуємо працювати з активами, які сьогодні в нашому портфелі та завжди відкриті до нових пропозицій на ринку. Наш фокус — це комерційні об’єкти нерухомості, але розглянемо усі варіанти. Адже тільки відкритість до нових можливостей та здоровий глузд інвестора дає можливість розвиватися.

— Що можете порадити молодим колегам, які прагнуть залучити інвестиції?

— Усім, хто планує залучати інвестиції можу порадити бути максимально відкритими та надавати усю інформацію, адже технологічно можна знайти все та про всіх. Та розуміти, що інвестор може зайти тільки, якщо проект вже на певній стадії. Інвестування у «концепції» та «проекти на папері» у час великої конкуренції не актуально.

Спілкувалася Ольга Соловей