Петро Михайлишин: У 2022-2023 роках Епіцентр вклав в різні проєкти понад 14,2 млрд грн
Від початку повномасштабного вторгнення «Епіцентр» втратив близько 10 об'єктів, в планах у компанії — відбудувати всі торгові центри. Про нові формати, інвестиційні плани та подальший розвиток девелоперських проєктів в інтерв'ю Property Times розповів генеральний директор ТОВ «Епіцентр К» Петро Михайлишин.
PT: Який обсяг торгових та логістичних площ був в управлінні ГК «Епіцентр» на початок повномасштабного вторгнення? Яка частина з цих площ опинилася в окупації, яка частина була зруйнована чи пошкоджена?
П. М.: Загальна площа всіх збудованих об’єктів компанії «Епіцентр» складає 2,2 млн кв. м. Починаючи з лютого 2022 року були повністю знищені сім торгових центрів у Маріуполі, Чернігові, Бучі, Нікополі, Харкові та два у Херсоні загальною площею понад 125 600 кв. м. Внаслідок пошкоджень та близькості до зон бойових дій тимчасово не працюють два торгові центри — у Краматорську та Харкові. Загальна площа цих об’єктів — 46 500 кв. м. Ще один торговий об’єкт компанії у Мелітополі (площею 5430 кв. м) опинився під окупацією. Таким чином внаслідок широкомасштабної військової агресії «Епіцентр» втратив 10 об’єктів, які були повністю знищені, окуповані або пошкоджені. Їхня загальна площа складає понад 177 500 кв. м.
PT: Що вже вдалося відновити зі зруйнованих та пошкоджених об’єктів? Що наразі перебуває в процесі відновлення?
П. М.: Компанія має намір відбудувати всі торгові центри, знищені внаслідок бойових дій. На жаль, не всюди ми можемо почати відбудову вже зараз. Адже Маріуполь тимчасово окупований, а Нікополь та Херсон постійно обстрілюються російськими військами. Втім, ми вже почали роботи з відбудови торгових центрів у Чернігові та Бучі.
В Чернігові на місці зруйнованого об'єкта ми будуємо сучасний торговий центр площею 33 000 кв. м. Щоб зробити його безпечнішим для персоналу та відвідувачів, обладнаємо підземний паркінг, який зможе стати прихистком для близько 5 000 людей під час повітряних тривог. При цьому він відповідатиме всім стандартам інклюзивності та матиме дитячу зону. В самому ТЦ будуть представлені всі сучасні торговельні формати shop-in-shop, які розвиває мережа «Епіцентр»: Food Market, «Аптека 100+», зоомагазин Lapki, флора-центр «Букет», «Центр Меблів», центр техніки «ЦЕ ТЕ», «Галереї Деко», Intersport, E.Pic тощо. Відкриття ТЦ в Чернігові попередньо заплановано на кінець серпня — вересень 2024 року.
Ще більш амбітний проєкт компанія планує в Бучі, де компанія будує торгово-розважальний центр GALLERY Bucha площею 97 000 кв. м. В рамках цього проєкту, окрім вже традиційних для мережі торгових форматів, планується запуск орендної галереї площею 15 000 кв. м та власного сімейного парку розваг EPILAND. Як і в Чернігові та всіх інших нових об’єктах компанії, в ТРЦ GALLERY Bucha також планується реалізація підземного паркінгу — споруди подвійного призначення, яка буде виконувати функцію укриття для всіх відвідувачів.
PT: В Бучі та Чабанах відбудова зруйнованих об’єктів передбачає суттєве розширення площі? Чому було ухвалене таке рішення? Яка сума інвестицій в ці проєкти?
П. М.: Дійсно, загальна площа ТРЦ GALLERY Bucha буде вп'ятеро більша за площу зруйнованого торгового центру. Будувати настільки амбітний проєкт — це рішення засновників компанії, які вірять в Україну та підтримують її. По-перше, він дозволить мешканцям регіону, який суттєво постраждав під час бойових дій на Київщині, прискорити відбудову своїх домівок. По-друге, сподіваємось, що наш приклад дасть сигнал іншим представникам бізнесу про те, що настав час повертатись в Бучу та навколишні міста, тим самим роблячи свій внесок у відновлення регіону.
Що стосується Чабанів, то цей проєкт не є результатом руйнування внаслідок бойових дій. Раніше на цьому місці працював гіпермаркет мережі «Нова Лінія», яка поступово реформатується в сучасні торгові центри «Епіцентр». Рішення побудувати тут ТРЦ GALLERY Green було прийнято після детального аналізу локації та потреб споживачів, що проживають в зоні охоплення об’єкта. В результаті був затверджений проєкт загальною площею 96 000 кв. м, з яких 51 500 кв. м займатимуть торгові формати «Епіцентру», а 9 000 кв. м — орендна галерея, яка включає сімейний парк розваг EPILAND (3000 кв. м) та мультибрендовий магазин спортивних товарів Intersport (1400 кв. м).
Крім того, варто зауважити, що за останні роки потужності торгових центрів «Епіцентр» значно зросли. З’явилися нові формати shop in shop, додалися нові товарні групи та розширився асортимент. Все це потребує додаткових торгових площ, які й забезпечуються за рахунок будівництва більших за розміром об’єктів.
PT: Чи є вже домовленості щодо якірних орендаторів? Яка концепція майбутніх ТРЦ?
П. М.: Головними «якорями» майбутніх ТРЦ буде сам «Епіцентр», концепція якого включає продуктовий супермаркет Food Market, «Аптека 100+», відділ побутової техніки «ЦЕ ТЕ», супермаркет дитячих товарів E.Pic, «Галерея Деко», а також такі популярні сервіси як банк, хімчистка, пошта, які щоденно генерують значний трафік покупців. Впевнені, що додаткову аудиторію в торгово-розважальні центри компанії також зможуть залучити сімейні парки розваг EPILAND. Останні позитивно вплинуть не лише на кількість відвідувачів, але й на час перебування в ТРЦ. Додатковою перевагою об’єктів стануть великі зони фуд-кортів та ресторанів. Що стосується інших орендарів, то процес формування tenant-mix майбутніх ТРЦ продовжується. На сьогодні заповнюваність по підписаним попереднім договорам та протоколам про наміри в ТРЦ GALLERY Green складає близько 72% площі галереї, а в ТРЦ GALLERY Bucha — 47%.
PT: Чи довелося коригувати плани щодо будівництва нових торговельних та логістичних площ через початок повномасштабної війни? Якщо так, то як саме?
П. М.: Зрозуміло, що ми були змушені корегувати свої плани розвитку через окупацію українських територій, знищення низки торгових центрів та активні бойові дії на сході та півдні України. Водночас засновники компанії прийняли рішення продовжити інвестувати власний капітал в розвиток, щоб підтримати економіку країни фінансовими вливаннями, новими робочими місцями та збільшенням обсягів сплачених податків. Вже в березні 2022 року ми відновили будівництво нових торговельних центрів у Києві та Львові, які зрештою стали найбільшими торговими об’єктами, введеними в експлуатацію в перший рік війни. У 2023 році провели відкрили низку оновлених ТЦ, а навесні 2024-го — новий ТЦ у Києві, який був побудований на місці колишнього гіпермаркету «Нова Лінія».
Зараз компанія продовжує інвестувати не лише в розвиток мережі ТЦ та ТРЦ, але й в проєкти в інших галузях економіки. У 2022-2023 роках компанія вклала в різні проєкти понад 14,2 млрд грн. При цьому частка інвестицій, здійснена за рахунок коштів компанії, у 2022-2023 роках складала близько 90%. Тоді як на кредитні ресурси у 2022 і 2023 роках припадало всього 8,7% та 11,8% відповідно. Втім, навіть попри складнощі залучення коштів інвестиційний план групи компаній «Епіцентр» до 2030 року передбачає розвиток проєктів у галузях ритейлу, виробництва, агропромисловості, логістики, e-commerce та енергетики на загальну суму близько 100 млрд грн.
PT: Які логістичні та торговельні об’єкти станом на зараз знаходяться в стадії будівництва, на коли запланована здача?
П. М.: На цей рік заплановані роботи зі спорудження п’яти торгових і торгово-розважальних центрів, а також великого логістичного комплексу в Хмельницькому.
Перша черга логістичного центру займатиме площу в 57 000 кв. м, а надалі він буде розширений до 80 000 кв. м. Тут буде побудовано високотехнологічний висотний склад, а також закуплено повністю автоматизованих роботів, які будуть переміщувати товар без застосування ручної праці.
Терміни введення в експлуатацію цих об’єктів залежатимуть від цілої низки факторів, але в планах компанії завершити їх реалізацію до кінця 2024 року.
PT: Назвіть основні труднощі, з якими доводиться стикатися в процесі будівництва: дефіцит будівельних матеріалів, кадровий голод тощо?
П. М.: Існує низка факторів, яка може негативно впливати на терміни реалізації проєктів та їхню вартість. Серед них нестача висококваліфікованого персоналу, подорожчання будматеріалів та палива, зростання вартості логістичних послуг, блокування кордону, затримки з постачанням тощо. Водночас зараз ми не можемо назвати складнощі при будівництві об’єктів критичними, тож продовжуємо реалізацію намічених проєктів.
PT: Які плани щодо подальшого розвитку девелоперських проєктів ГК «Епіцентр»?
П. М.: В перспективних планах компанії побудова нових ТРЦ у Львові, Києві, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі та інших містах країни. Паралельно продовжуватиметься і розвиток мережі ТЦ «Епіцентр», зокрема реформатування застарілих об'єктів у сучасні торговельні центри. Загалом наявні проєкти компанії в галузі роздрібної торгівлі передбачають побудову понад 1,5 млн кв. м нових торгових площ і створення більш ніж 16 000 робочих місць.
Підготували: Ольга Соловей, Ірина Настич