Актуалізація вимог єОселя збільшить попит на якісне житло та стимулюватиме економіку країни — Арсеній Насіковський
Новини партнерів
Чи вдалося єОселі стимулювати будівництво житла? Чи дійсно програма допомагає задовольнити потребу у житлі для українців, які найбільше його потребують? Що пропонують девелопери, аби єОселя дійсно почала працювати на зростання обсягів будівництва якісного житла? Про це та інше йшлося під час панельної дискусії «Державні програми та інструменти щодо вирішення житлового питання» за участі молодшого партнера Групи компанії ДІМ Арсенія Насіковського, представників інших девелоперських компаній та державних банків.
В рамках програми ІІ Українського Будівельного Конгресу, що відбувся в 15-16 травня Києві, учасники дискусії обговорили динаміку реалізації державної програми, необхідність її розширення та актуалізації. Модерувала панель Тетяна Шульга-Забельська, керуючий партнер Товариства девелоперів RED Community. Спікерами панелі також стали представники відомих компаній та установ, серед яких були Валерія Малахова, АТ «Ощадбанк», Ірина Міхальова, «Альянс Новобуд», Євген Мецгер, «Укрфінжитло», Олександр Щербаха «Укргазбанк», Ольга Борщ, Валківська міськрада, Володимир Чорненький, АТ СКАЙ БАНК, Марк Кестельбом, «Будова».
Під час обговорення експерт Групи компаній DIM відзначив, що програма єОселя стикається з нестачею житла, яке відповідає її вимогам.
«єОселя дійсно є суттєвим мультиплікатором для розвитку будівництва як сектору економіки. Між тим, як будь-який відносно новий продукт, державна програма доступного кредитування житла має кілька зон для розвитку. Зокрема, це встановлення актуальної для ринку вартості ціни квадратного метра та зниження вимоги до стадії готовності об'єкта для входження в Програму» — зазначив Арсеній Насіковський, молодший партнер Групи компаній DIM.
По-перше, вартість житла, яке може реалізовуватись за Програмою доступного кредитування, обмежена. В Києві вона не має перевищувати 50 тис. грн/м2, при ринковій вартості від 50 тис. грн/м2. Це суттєво обмежує можливості киян скористатися єОселею.
Збільшення ж верхньої планки вартості дозволить залучити споживачів середнього класу та розширить дію програми на житло сегменту «комфорт+». В зведенні такого житла використовуються якісні матеріали, які захищають його від впливу навколишнього середовища, а отже будинки мають довший термін експлуатації.
«Дім спеціалізується саме на таких проєктах, и таке житло має низку переваг. Як інвестиційний актив воно вигідне для клієнта-інвестора, адже дорожчає з часом. Такий актив вигідний банку як менш ризикований в заставі порівняно з житлом економ-класу з «мокрими» недовговічними фасадами. Вигідно це і для міста, адже якісна, естетична і довговічна забудова підтримує стійкість архітектурної тканини урбаністичного середовища» — впевнений Арсеній Насіковський.
По-друге, через вплив ризиків війни зараз велика кількість житла знаходиться на стадії готовності до 50%. Програма ж розповсюджується на об’єкти житлового будівництва на стадії готовності від 50% і вище. І це значно сповільнює темпи залучення інвестицій у житлове будівництво, а отже пролонговує терміни здачі будинків в експлуатацію.
«Зниження вимоги до стадії готовності будинку на етапі будівництва до 30% дозволить девелоперам запустити набагато більшу кількість проєктів під цю програму. Такий крок збільшить попит на ринку, стане драйвером будівництва дійсно якісного та доступного житла в сегменті «комфорт+» та стимулюватиме розвиток економіки країни» — переконаний Арсеній Насіковський, молодший партнер Групи компаній DIM.
Якщо ж цього не змінити, український ринок житлобудування зіткнеться з низкою ризиків. Як зазначають експерти, девелопери або зменшать кількість нових об’єктів будівництва, а зниження пропозиції означатиме дуже високий попит на це житло. А отже воно буде дуже дорогим та недоступним і завдання розвитку економіки це не виконає. Або будівельники переорієнтуються на зведення максимально дешевого житла типової забудови з меншими вимогами до комфорту. А українці вартують жити більше.
Саме тому, як девелоперам, компанії DIM важливо будувати житло високої якості з дотриманням термінів завершення будівництва. Для цього Група пропонує спеціальні програми фінансування, які дозволяють залучати кошти інвесторів. Це допомагає Групі підтримувати стабільний попит на житло, що відповідає європейським стандартам.