Будівельний сектор Угорщини демонструє ознаки відновлення

19.06.2024   |  Новини

Будівельний сектор Угорщини продемонстрував вражаюче пожвавлення у квітні: обсяги виробництва зросли на 11% порівняно з попереднім місяцем, повністю компенсувавши слабкі показники попередніх двох місяців. Показники виробництва за останні місяці в секторі, який перебуває у фундаментально поганій формі, не є трагічними, як і показники портфелів замовлень, але ми бачимо такі величезні коливання від місяця до місяця, що дуже важко оцінити, що відбувається в будівельному секторі. Про це повідомляє Property-forum.

Стрибок на 11% у місячному обчисленні також означає, що обсяг будівельних робіт був на 15,6% вищим, ніж роком раніше. Однак це не допоможе нам побачити більш чітку картину, оскільки обсяги виробництва в секторі настільки нестабільні з місяця в місяць, що річні індекси є дуже волатильними через ефект бази та значні коливання в періоді, що розглядається. Часовий ряд з фіксованою базою може бути трохи більш інформативним, але і тут є багато знаків питання.

Тенденцію до зниження обсягів будівництва протягом двох років було б важко прочитати в (дуже волатильних) даних останніх місяців. Раптове зростання не дуже добре вписується в картину, яка склалася за останній період на основі інформації, наданої гравцями сектору, та економічного середовища.

У галузі загальновизнано, що економічні умови в секторі, який страждає від високих процентних ставок, втрати фондів ЄС, обмеженого внутрішнього попиту та скорочення державних витрат, є дуже поганими. Виходячи з цього, експерти прогнозують особливо слабкий рік для сектору, який минулого року скоротився на 5%.

Однак цифри дають все менше і менше доказів цього. На жаль, Центральне статистичне управління (ЦСУ) не надає жодних вказівок щодо того, чи може це бути одноразовим ефектом завершення одного або двох великих проектів (сильніші, ніж очікувалося, дані в попередні місяці експерти здебільшого пояснювали саме цим), тому ми можемо покладатися на ті нечисленні часткові дані, які є в наявності.

Відповідно, у квітні зросли обсяги будівництва як будівель, так і цивільних споруд (як на річному, так і на місячному рівні), а підсектор спеціалізованого будівництва також продемонстрував хороші показники. Це свідчить про те, що зростання не обов'язково було зумовлене активізацією однієї великої інвестиції.

Слабкий попит стає все менш помітним у показниках замовлень. Обсяг нових укладених контрактів зріс на 23,0%. У тому числі обсяг контрактів на будівництво будівель збільшився на 16,5%, а на цивільне будівництво - на 30,9%, порівняно з попереднім роком. Посилення надходження замовлень в останні місяці також сприяє збільшенню загального портфелю замовлень. Обсяг портфеля замовлень на кінець квітня на будівельних підприємствах зменшився на 0,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року, в тому числі обсяг замовлень на будівництво будівель збільшився на 1,1%, а на будівництво цивільних споруд зменшився на 2,0%.

Ці прогнозні показники також не свідчать про те, що будівельний сектор прямує до подальшого спаду. Звичайно, ми можемо розрахувати індекс замовлень, який є менш чутливим до базових ефектів та змін цін, але він не виглядає таким переконливим. Наприклад, ми не бачимо перелому у вартості замовлень по відношенню до місячного обсягу виробництва.

Наразі будівельний сектор працює набагато краще, ніж очікувалося в першій третині року. Однак причини такої позитивної динаміки та перспективи дуже незрозумілі, тому нам не залишається нічого іншого, окрім як чекати на дані в найближчі місяці, які, можливо, допоможуть нам отримати більш чітку картину ситуації в секторі.