Чи загрожує Києву дефіцит житла? Відповідає девелопер
Новини партнерів
Протягом 2024 року ринок первинки в столиці перебував у стагнації. Нові проєкти майже не розпочиналися через воєнні ризики та економічні труднощі. Все, що з’явилося в Києві нового після 2022 року можна перерахувати на пальцях однієї руки. То ж чи загрожує столичному ринку нерухомості дефіцит вже цього року?
Серед головних чинників стагнації первинного ринку керівник департаменту продажів компанії Greenville Сусанна Караханян виділяє наступні:
- суттєве зменшення інвестиційних покупців, які раніше забезпечували до 30% угод на етапі котловану;
- збільшення вартості будматеріалів та собівартості будівництва;
- кадровий голод;
- падіння попиту.
Наприкінці року аналітики Нацбанку в Звіті про фінансову стабільність наголосили, що нового житла в країні дійсно будується замало. Якщо на Львівщині та в Закарпатті динаміка будівництва одна, то в інших регіонах, в кращому випадку, звершують черги вже наявних житлових комплексів. Згідно з даними ЛУН, за останні три роки на Львівщині розпочали будівництво 150 житлових комплексів, тоді як у Києві за період воєнного стану продажі стартували лише у 25 проєктах. Зокрема, у 2024 році в столиці продажі стартували тільки в 7 нових ЖК.
«Через це пропозиція буде скорочуватися. Її відновлення залежить від темпів будівництва та старту нових проєктів, а на це, у свою чергу, впливає хід та тривалість війни, безпекові умови, економічне становище тощо. Отже, через декілька років, якщо ситуація залишиться незмінною, ми можемо говорити про реальний дефіцит нового житла. При цьому, треба звертати увагу також і на демографію. У 2024 році майже півмільйона українців залишили батьківщину. Попит на нове житло буде також залежати від кількості населення в майбутньому», — підкреслює представниця Greenville.
Сусанна Караханян відзначає, що до повномасштабного вторгнення столичний ринок щороку поповнювався 17–20 тисячами нових квартир. Наразі ж кількість введеного в експлуатацію житла скоротилася до 2 тисяч квартир на рік.
За статистикою ЛУН, із 1597 черг, які мали бути введені в експлуатацію у період з другого кварталу 2022 року до третього кварталу 2023-го, на сьогодні здано лише 42%. Решта, 58%, не тільки не були завершені вчасно, але й досі залишаються незданими.