Кроки для покращення інвестиційного клімату в Україні: думки експертів
Інвестиційний клімат в Україні залишається однією з найактуальніших тем для обговорення. Незважаючи на повномасштабну війну, яка є ключовим фактором стримування, існує ще низка викликів, що заважають залученню інвестицій. Property Times поспілкувався з експертами, щоб з’ясувати, які кроки необхідні для поліпшення ситуації та які проблеми залишаються найактуальнішими.
Війна, корупція та судова система
«Повномасштабне вторгнення росії продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, — зазначає Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації. — На другому та третьому місцях стоять корупція та слабка судова система».
Втім, експертка підкреслює і позитивні зміни: «Серед позитивних зрушень — надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, дерегуляційні ініціативи та диджиталізація державних послуг». За її словами, інвестори шукають передбачувані умови, захист своїх інтересів та можливість страхування військових ризиків.
Недовіра українських інвесторів
Партнер з інвестиційних питань Investment Lawyer Group Сергій Громов звертає увагу на важливість внутрішньої довіри: «Іноземні інвестори дивляться на поведінку локальних інвесторів. Українські інвестори досі не вірять у захист своїх інвестицій».
«Без беззастережної підтримки інвестицій, що формують високопродуктивні робочі місця, вирішити проблему неможливо», — наголошує Громов. Він пропонує запозичити досвід Сінгапуру, адаптуючи його під українські реалії.
Податкова політика та економічні реформи
Експерти також підкреслюють важливість зниження податкового навантаження. «Підвищення податкових ставок знижує привабливість країни для інвесторів, — пояснює Сергій Громов. — Рішення проблеми полягає у розширенні податкової бази через виведення економіки з тіні».
Директор департаменту ринків капіталу CBRE Ukraine Ярослав Горбушко додає, що існуючі ризики перешкоджають масштабним інвестиціям. «Інвестори розглядатимуть проєкти лише точково, поки існує загроза руйнації об’єктів та відсутній дієвий механізм страхування військових ризиків», — зазначає він.
Необхідність ринкових механізмів
«Зараз 75-80% ВВП України перерозподіляється через державний сектор, — нагадує Олександр Бондаренко, керуючий партнер Bureau of Investment Programs. — Для покращення інвестиційного клімату потрібно забезпечити роботу ринкових механізмів».
Захист інвестицій та військове страхування
Геннадій Гриненко, комерційний директор Alterra Group, підкреслює необхідність страхування капіталу. «Держава повинна забезпечити надійний механізм захисту інвестицій, включно зі страхуванням військових ризиків», — говорить він.