Мінекономіки опрацьовує пропозиції щодо отримання доступного іпотечного кредитування для добровольців
Наразі бійці добровольчих батальйонів не підпадають під дію програми державного іпотечного кредитування єОселя з пільговою ставкою 3%. На офіційному сайті єОселя зазначено, що основна мета програми: «Щоб ті, хто захищає, лікує та вчить Україну, отримали своє житло», водночас Законом передбачено, що кредит з пільговою ставкою 3% можуть отримати лише військовослужбовці Збройних Сил за контрактом, силовики та члени їх сімей. Добровольці можуть претендувати лише на іпотеку з відсотковою ставкою 7%.
«Це болюче питання, як на мене, уявіть: два військових однаково сидять в окопах, але один претендує на пільгову ставку 3%, причому житло може бути нове або здане в експлуатацію не більше ніж 10 років тому. А інший військовий може розраховувати лише на ставку 7% й об'єкт нерухомості не старше 3-х років, відповідно на таке житло виникає ще й податок 7,5%. Хоча за законом цей податок має сплачувати продавець, ми розуміємо, що фактично він закладається у вартість об’єкта, тому лягає на плечі покупця. І виходить, що два військових, які однаково ризикують своїм життям, мають різні умови щодо отримання пільгового кредиту, — пояснює в коментарях для Property Times Ірина Шапка, керуючий партнер, іпотечна агенція «єКлюч». — В нашій практиці багато випадків, коли добровольці після отримання консультації щодо умов кредитування йшли підписувати контракт й поверталися до нас вже за кредитом під 3%».
Property Times звернувся з запитом до Міністерства економіки України щодо кредитування добровольців. У відповідь на наш запит заступник Міністра економіки України Надія Бігун повідомила: «Щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 No 856 «Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України» в частині додання в перелік пільгових категорій громадян з іпотечною ставкою 3% військових добровольців З метою реалізації ініціативи Президента України В. О. Зеленського, щодо забезпечення доступним житлом громадян, а також на виконання статті 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 No 856 «Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України» (далі — Постанова). Відповідно до Постанови затверджено умови забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України (далі - Умови), якими передбачено, що доступне іпотечне кредитування громадян України здійснюється приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» (далі — Укрфінжитло) та через уповноважені ним суб’єкти, які уклали генеральну угоду, в межах власних коштів Укрфінжитло та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до пункту 3 Умов на забезпечення доступним іпотечним кредитуванням можуть претендувати громадяни України, які належать до однієї з таких категорій:
1) військовослужбовці Збройних Сил за контрактом і силовики, члени їх сімей;
2) медичні працівники (фахівці та професіонали) закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності,
3) педагогічні працівники закладів освіти державної або комунальної форми власності;
4) наукові (науково-педагогічні) працівники закладів державної або комунальної форми власності;
5) ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
6) внутрішньо переміщені особи;
7) інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. м для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. м — на кожного наступного члена сім’ї.
Відповідно абзацу шостому пункту 7 Умов компенсація частини процентної ставки за кредитами надається Укрфінжитлом позичальникам, зазначеним у підпунктах 1-4 пункту 3 цих Умов, які отримали у кредитора кредит, забезпечений предметом іпотеки, з метою зниження їх фактичних витрат на сплату базової процентної ставки до рівня 3 відсотків річних (далі - компенсація).
Компенсація здійснюється за рахунок джерел, не заборонених законодавством, відповідно до пунктів 24-34 цих Умов. Водночас зазначаємо, що відповідно до пункту 11 Умов виплата компенсації першого внеску, частини процентної ставки, частини суми повернення кредиту може надаватися відповідно до законодавства на підставі регіональних та місцевих іпотечних програм за рахунок місцевих ресурсів (місцевих бюджетів) або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Стосовно отримання доступного іпотечного кредитування для добровольців пропозиції опрацьовуються разом з іншими міністерствами».
Поки що добровольці, які хочуть отримати кредитування за пільговою програмою «єОселя» 3%, мають підписати контракт. «Попри те, що добровольці не дуже хочуть підписувати контракти, вони змушені це роботи, щоб отримати більш вигідні умови кредитування, й мова не лише про нижчу відсоткову ставку», — говорить Ірина Шапка.
4 000 українських родин взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя на 6,7 млрд грн від початку 2024 року. Кожен третій кредит — на купівлю житла на первинному ринку.