Мінекономіки почало приймати заявки на співфінансування індустріальних парків
Кабміни на засіданні 4 червня схвалив зміни до постанов № 341 і 644, що регулюють діяльність індустріальних парків, і Мінекономіки розпочало приймати заявки на державне стимулювання індустріальних парків в 2025 році. Прийом заявок триватиме до 15 серпня.
За словами першої віце-прем'єр-міністерки України — міністерки економіки України Юлії Свириденко, в 2025 році передбачено ще 500 млн грн. Ініціатор або керуюча компанія зможе отримати на умовах співфінансування до 150 млн грн на будівництво інженерно-транспортної інфраструктури.
Зміни до постанов зроблять гнучкішою процедуру прийому заявок і виділення фінансування, а також дозволять розширити коло джерел фінансування індустріальних парків.
Ключові зміни:
- Один заявник тепер може подавати кілька заяв протягом двох років, але в межах загальної суми до 150 млн грн, що дозволить краще планувати великі проєкти.
- Уточнено умови повторного подання заяв.
- До співфінансування можна залучати кошти місцевих бюджетів, кредити і гранти — не лише власні кошти.
На 2025 рік на державне стимулювання розвитку індустріальних парків передбачено 500 млн грн. Кошти надаються у розмірі до 50 % від кошторисної вартості робіт (до 80 % для деокупованих територій) за умови, що заявник бере на себе зобов’язання забезпечити протягом трьох років будівництво не менше 5000 кв. м промислових будівель та споруд, а також залучити двох учасників до індустріального парку.
Кошти можуть бути виділені на будівництво об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури або компенсацію приєднання до мереж.
Подати заявки на отримання державного фінансування можна через один з уповноважених банків, зокрема «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Укргазбанк» чи «Сенс Банк».
У Мінекономіки додають, що в 2024 році державне стимулювання отримали 15 заявників на загальну суму близько 1,1 млрд гривень для реалізації 33 проектів по будівництву або реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автошляхів, залізниці, мереж електропостачання, водопостачання, каналізації, підстанцій), а також приєднання до електричних мереж.
Станом на сьогодні в індустріальних парках були збудовані або перебували в процесі будівництва 25 заводів, побудовано понад 100 тис. кв. м. промислової нерухомості для розміщення нових або релокованих підприємств, доступні близько 200 МВт електричної потужності для приєднання.
Крім того, 4 червня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що зареєстровано ще один індустріальний парк — промисловий майданчик на Хмельниччині. У його планах налагодити переробку агропродукції та створити не менше 350 робочих місць.
«Створюємо стимули купувати українське. Очікуємо, що у 2025 році частка вітчизняної техніки на внутрішньому ринку збільшиться на 5% й запуститься виробництво до 80-ти її нових видів», — додав Денис Шмигаль і водночас повідомив, що 200 млн грн уряд виділив для виплат за програмою компенсації вартості української промислової техніки.
Крім того, заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський у традиційному огляді головних подій у сфері розвитку індустріальних парків в Україні зазначив, що за травень у країні стало на чотири порожні індустріальних парки менше: iPark, «Яворівський», «Ланнівський» і E40 Industrial Park виключені з реєстру через відсутність учасників протягом трьох років з моменту включення в реєстр.
Натомість, за його словами, в травні зареєстровано один новий ІП — «Фруктова індустрія», з потужним якірним інвестором. У діючих парках тим часом продовжують будувати та запускати нові заводи і виробничі лінії.
Нагадаємо, Property Times повідомляло про офіційне відкриття індустріального парку «КИТ» в Бучі 5 травня. В рамках ІП «КИТ» почав роботу новий завод з виробництва металевих брошурувальних пружин «FRES.CO». Як стало відомо Property Times з коментаря компанії, обсяг інвестицій у це підприємство становить 8 млн грн. Інвестор проєкту, Валерій Кірєєв, раніше займався імпортом відповідної продукції, а тепер вирішив відкрити власне виробництво.
Зараз «FRES.CO» налагоджує виробництво нового виду продукції — люверсів (заклепок), що застосовують у поліграфії, і планує забезпечити 100% потреби внутрішнього ринку в цьому товарі, а також почати експортні поставки в ЄС.
До кінця 2025 року заплановано запустити виробництво скоб, які використовують у канцелярії, поліграфічній, будівельній і меблевій промисловості. Для цього підприємство планує скористатись передбаченою законодавством можливістю завести в індустріальний парк обладнання без імпортного ПДВ і ввізного мита. Міськрада Бучі для учасників індустріального парку «КИТ» встановила пільгову ставку податку на землю на рівні 0,5%.
Наразі в першій черзі індустріального парку здано в оренду 6 600 кв. м, залишається вільними ще 2 700 кв. м. Будівництво другої черги індустріального парку «КИТ» площею 7 500 кв. м планують завершити у вересні 2025 року. Частина цих площ вже заздалегідь орендовані виробничими підприємствами. Зокрема, мають відкритися три підприємства з виробництва косметики, виробів з пластмаси, а також переробки какао-бобів.
Слідкуйте за новинами в нашому Телеграм
Читайте також: Chat GPT здатний трансформувати сферу девелопменту: чим корисний і відверто про ризики