Міські архітектори презентували проєкт парку на Набережній у Луцьку

18.02.2025   |  Новини

У Луцьку презентували напрацювання проєкту оновлення парку, що на вулиці Набережній, пише ІА «Конкурент». Молоді міські архітектори та студенти, дізнавшись, що міськрада отримала грант від ЄС, вирішили показати, який вигляд може мати природний куточок у міських джунглях. Зокрема, там пропонують облаштувати укриття, мистецький простір, вбиральні, зручні доріжки й облагородити прибережну зону.

До цього на ділянці від мосту на вул. Ковельській до мосту «Бена» на вул. Шевченка екологи провели спеціалізоване дослідження, адже там є чимало видів флори й фауни, які підпадають під охорону, тому просто так парк вирости там не може.

За умовами гранту, який отримала громада від ЄС, є декілька обов'язкових речей, що мають бути та території. Зокрема, урбаністи виокремили десять пунктів:

  • видалення інвазивних видів дерев;
  • висадка аборигенних видів рослин, створення природної луки для забезпечення кормової бази та сприятливих умов існування для комах, птахів, дрібних тварин;
  • створення дощових каналів вздовж території парку, що акумулюватимуть і природним чином фільтруватимуть воду в періоди інтенсивних опадів, в інші періоди матимуть вигляд заглиблених клумб з вологолюбними та теплостійкими рослинами; встановлення фільтрів на трубах зливової каналізації на території парку для очищення дощової води, що стікає з центральної частини міста та розташованої вище дороги з інтенсивним рухом;
  • облаштування дерев'яних доріжок вздовж болотистої зони дощових каналів, а також гравійних доріжок на входах та вздовж річки;
  • облаштування зеленого класу для проведення навчальних занять з лавками, навчальними дошками тощо;
  • облаштування пірса;
  • встановлення лавок та урн для роздільного збору сміття, освітлення;
  • облаштування вздовж території живоплоту – природної огорожі, що являє собою щільну вузьку смугу кущів;
  • облаштування болотяної локації.

Загалом ідей пропонували дуже багато. Архітектор Тарас Пахолюк пояснює: вони з командою фокусувалися не на тому, щоб закатати усе в бетон, а навпаки – зберегти місцеві зелені зони та не надто втручатися в природну картину. Тому асфальтного покриття чи того ж таки бетонного, за задумом урбаністів, там не буде, але створять:

  • доріжки з декінгу безпосередньо біля річки Стир;
  • гравійно-набивні доріжки всередині парку. Цей матеріал гарно пропускає воду, тому проблем із дренажем виникати не має;
  • доріжки з металевої сітки поблизу мосту на Шевченка, де болотиста місцевість. Під час підтоплень все одно буде змога там пройтись.

Схожа історія і з місцями для сидіння. По місту, кажуть фахівці, вистачає лавок, які обклеюють рекламою та самі по собі вони не є надто екологічними, тому в проєкті пропонують облаштувати їх з того, що уже є у парку. Зокрема, з різних чагарників, які й так доведеться прибрати, але таким чином у них вдасться вдихнути нове життя і люди фактично сидітимуть на лавці, що й так виросла там.

 

Інший важливий аспект території доступність та інклюзивність. Парк має бути зручним для усіх, тому вздовж усієї Набережною хочуть облаштувати декілька пандусів. Під час проєктування врахували й безпекову ситуацію й на вході запланували укриття, яке можна було б використовувати як багатофункціональний простір.

 

Майбутній парк на Набережній оточує два мости, а внизу, під цими конструкціями, одразу видніються масивні бетонні опори. На думку архітекторів, сірий бетон можна облагородити й у цьому допоможуть митці. Таким чином практично просто неба може з'явитися своєрідна артгалерея.

 

Ознайомитися з усіма нюансами проєкту можна за посиланням.

Відкритим залишалося питання, чи врахує міська рада пропозиції урбаністів. У середу, 12 лютого, як писало ІА «Конкурент», мерія вже затвердила проєктно-кошторисну документацію, людей турбувало, що ж буде з проєктом, який їм щойно запрезентували.

Архітектор та урбаніст ГО «місто.ребут» Тарас Пахолюк пояснив, що всі доробки фахівці передають у міську раду і їх враховують. Водночас зауважив, що вони з колегами мислять дуже широко у плані парку й у своїй презентації вийшли за межі цієї території.

Керівниця управління міжнародного співробітництва та проєктної діяльності міськради Анна Вінцюк розповіла нам, що у європейському гранті є обов'язкові умови та локації, які треба втілити в рамках виділених коштів. Щодо додаткових локацій, як-от, вбиральня з переодягальнею, то про це говорити, зі слів посадовиці, складно. Бо ж такі ідеї — дороговартісні, а гроші — обмежені. Проте пані Анна запевнила, що чимало ідей міських архітекторів із самого початку були враховані в проєкт і їх точно реалізують.

Незабаром, каже очільниця управління, будуть оголошувати тендер на роботи на цій території, який триватиме протягом двох місяців. Уже після в парку облаштовуватимуть локації й згодом люди зможуть прогулятися доріжками у прибережній зоні річки Стир.