На місті катівні росіян створять меморіальний комплекс
Село Ягідне разом із Бучею, Ірпенем, Бородянкою воно стало одним із символів російської жорстокості вже на початку великої війни. Ідея архітектурного бюро Derbin Arch перемогла на всеукраїнському конкурсі на найкращу концепцію меморіалу.
3 березня 2022 року цивільних чоловіків, жінок, старих і малих росіяни з республіки Тива під дулами автоматів загнали до підвалу місцевої школи. На горішніх поверхах нелюди влаштували свій штаб. Тож свідомо використовували цивільних як "живий щит". У підвалі школи було 368 людей, серед них - 69 неповнолітніх. Майже без їжі та води. До вбиральні - щонайбільше раз на день. На кожного бранця - в середньому по пів квадратного метра. Від задухи й нелюдських умов десятеро ягідчан померли просто в підвалі.
Після звільнення Ягідного мешканці не захотіли, щоб у школі на вулиці Лісовій продовжували навчатися діти, і вирішили створити меморіал.
Будівлю школи буде збережено «до найменших дрібниць» за винятком центральної частини, де добудовано великий кубічний об’єм. Меморіальний комплекс жителі можуть використовувати як громадський простір. На першому поверсі розмістять лекторій, майстерні з гончарства та з різьби по дереву для психологічної реабілітації.
За пропозицією авторів концепції-переможця — команди дніпровських архітекторів — будівлю школи буде збережено «до найменших дрібниць» за винятком центральної частини, де добудовано великий кубічний об’єм.
Куб, виконаний з кортенової сталі, вміщатиме в собі експозиційний простір. По ньому сочиться вода, що символізує пролиті сльози.
Будівля розташована практично серед лісу. Перед входом пропонують розмістити залишки зруйнованої техніки — це початок експозиції. Далі відвідувачам пропонують спуститися до підвалу, де музеєфіковано п’ять приміщень із місцями злочину; піднятися до головної зали на другому поверсі; а завершити огляд виходом на оглядовий майданчик на даху.
У великій залі на другому поверсі можна проводити кінопокази та інші події.