На Празькому офісному ринку стагнація: 2025-й може показати найнижчий приріст за всю історію

02.05.2025   |  Новини

Загальний обсяг сучасних офісних площ у Празі (Чеська Республіка) на кінець 2024 року зріс майже до 4 млн кв. м, з яких 72 800 кв. м ввели в експлуатацію протягом усього 2024 року. Про це пише Property Times із посиланням на Property Forum.

 

Однак, за даними дослідження Trend Report 2025, опублікованого Асоціацією з розвитку нерухомості (ARTN), лише 29% експертів очікують незначного зростання нового офісного простору в 2025–2026 роках. Це — найнижчий показник з 2020 року та найгірший серед усіх секторів ринку нерухомості. Водночас рекордні 68% респондентів очікують стагнації з мінімумом нової площі, а решта 3% не змогли дати прогнозу щодо подальшого розвитку.

У 2025 році очікується введення в експлуатацію менше 25 000 кв. м, що стане найнижчим приростом за всю історію празького ринку. Середній показник за останні 10 років перевищує 120 000 кв. м. Серед проєктів, які мають бути завершені у 2025-му, — PernerKa у Карліні, перша фаза E-Factory на Pragovka, а також реконструкція менших будівель NR7 на площі Республіки та VN62 на Вацлавській площі. У 2026 році очікується лише близько 50 000 кв. м.

Суттєве скорочення кількості завершених офісних проєктів є наслідком поєднання кількох чинників. «Основним була доступність фінансування — останніми роками вимоги не лише з боку клієнтів, а й банків до якості та сталості будівель зростали дуже швидко. Сьогодні не всі охочі зможуть отримати необхідне фінансування або під той відсоток, на який вони розраховували», — пояснює Давід Мусіл, член правління ARTN і керівник Penta Real Estate у Чехії.

Ще одним фактором стала геополітична й економічна ситуація, що повністю проявиться лише з часом. «Будівлі, що повинні були завершити цього року, мали починати будувати в 2022-му. Тоді розпочалася війна в Україні, світові ринки хиталися, ціни на будівельні матеріали злітали, а Чехія боролася з безпрецедентно високою інфляцією. Разом з майже нульовим попитом з боку великих корпорацій, які логічно воліють почекати розвитку подій, а не поспішати з дорогими розширеннями чи переїздами, це був досить несприятливий мікс», — розповідає Їржі Охец, член правління J&T Real Estate CZ.

Слідкуйте за новинами в нашому Телеграм

Хоча нових проєктів вводять мінімум, попит поступово відновився протягом минулого та поточного року, що відображається і в зростанні орендних ставок.

«Сьогодні ми фіксуємо орендні ставки на первинному ринку (новобудови) в якісних, але нецентральних локаціях на рівні €21–25/кв. м на місяць», — говорить Едуард Форейт, директор з продажів у Passerinvest Group.

За словами Мусіла з Penta Real Estate, у сучасних будівлях у центральних районах середні ставки перевищують €30.

Опитування до звіту Trend Report показує, що привабливість офісної нерухомості для інвесторів поступово зростає. Якщо у 2021-му лише 12% респондентів вважали цей сегмент привабливим або зростаючим, то в 2022–2024 роках це було 13–17%, а у 2025-му вже 27% учасників опитування відзначили позитивну динаміку.

Втім, як додає Охец з J&T Real Estate CZ, поточні прибутки від офісної девелоперської діяльності зовсім не вражають: «Наразі це радше очікування того, як нестача нових проєктів вплине на ринок. Логічно, що девелопери прагнуть побудувати об’єкт під якірного орендаря, який займе всю або майже всю будівлю. Але так було завжди, просто зараз це стало значно складніше»

За словами Форейта, щодо заповнюваності офісів слід дивитися не лише на Європу, а й на США, оскільки глобальні компанії переносять туди моделі поведінки.

«Наприкінці минулого року американський Flex Index зафіксував зміну в поведінці компаній: багато хто з них відмовляється від повністю гнучких моделей (ідеться про формат роботи найманих працівників — прим. PT) без контролю присутності. Переможцем у цих змінах стала структурована гібридна модель, тобто з фіксованими днями в офісі — її частка сягнула 43%», — додає Форейт.

Зростання вимог до офісних будівель викликане не лише посиленням регуляцій у сфері ESG, а й очікуваннями корпоративних орендарів і банків, які фінансують проєкти. Банки здебільшого не готові кредитувати об’єкти, що не відповідають жорстким екологічним критеріям. До 2030 року всі нові будівлі в Чеській Республіці повинні відповідати вимогам нульового енергоспоживання.

Читайте також: 

У І кварталі 2025 року обсяг сучасних складських приміщень у Чехії досяг 12,44 млн кв. м 

Польський офісний сектор демонструє стабільний попит та відновлення інвестицій