Учасники ринку назвали умови зростання житлового будівництва в Україні

27.11.2020   |  Новини
Іпотечне кредитування – це дієвий інструмент для розвитку будівельного ринку. Про це дискутували більше ста професіоналів, під час круглого столу «Житлове будівництво як інструмент підтримки економіки України: оподаткування чи іпотека?!», організованому КБУ. Захід пройшов у онлайн та оффлайн-форматах.

«Будівельна галузь – найпотужніший мультиплікатор, що вирішує комплекс соціальних проблем та надає поштовх економіки загалом. Галузь та населення потребують прозорих правил», - зазначив Президент КБУ Лев Парцхаладзе.

Він наголосив, що є декілька ініціатив щодо реформування фінансових взаємовідносин у галузі. Зокрема, мова йде про запропоновану Державною податковою службою ініціативу щодо необхідності оподаткування операцій, пов’язаних з інститутами спільного інвестування (інвестдоговори).

Президент КБУ поінформував: «За нашою оцінкою, у нинішніх умовах це знизить обсяги введення житла та підвищить ціну квадратного метру. З іншого боку, Мінфіном анонсовані нові ініціативи щодо стимулювання іпотечного кредитування в Україні. Іпотека – дуже важливий важіль».

Ще в березні КБУ провела Іпотечний форум. Тоді іпотечна ставка коливалася від 18 до 24%. А вже в вересні опустилася нижче 13% річних. Однак, Україна потребує, на першому етапі, зниження іпотечної ставки до 8-10%.

«Під час форуму ми визначили потрібні механізми та інструменти, для запуску успішної іпотеки в Україні: зниження первинного іпотечного внеску з теперішніх 25% до 10%, орієнтація при наданні іпотеки потрібно на дохід всієї родини, а не тільки людини, яка оформляє кредит. Також потрібно створити умови захисту прав кредиторів, зокрема доцільним вважаєм використання механізмів страхування об’єктів та впровадження інструментів ЕСКРОУ рахунків», - окреслив коло питань круглого столу Лев Парцхаладзе.

Сергій МАМЕДОВ, голова правління Глобус Банк – член Ради директорів КБУ, наголосив, що основною проблему розвитку іпотечного кредитування, є той факт, що первинний ринок житла з точки зору НБУ є більш ризикованим за вторинний, не кажучи вже про споживче кредитування. Майнові права по іпотеці НБУ не розглядає як залог. Банки, які вже видають іпотечні кредити на первинному ринку, мають резервувати 10% суми кредиту, ті, що бажають вийти на ринок іпотечного кредитування – 20%.

«Згідно зведеним даним НБУ, на сьогодні середня іпотечна ставка на вторинному ринку 14,9%, на первинному 18,2%. І різниця у 3% пояснюється тим, що під первинний ринок банки формують резерви, під вторинний ні. Поки кредитувати авто чи товари економічно більш вигідно, тому не дивно, що не більше десяти банків пропонують іпотечні кредити», - розповів Сергій МАМЕДОВ.

З позитивних трендів банкір назвав зниження облікової ставки НБУ до 6% та сприятливу ментальність. «Українці більш схильні мати власне житло, а не орендувати», - констатував він.

За його думкою, для стимулювання іпотеки перш за все необхідно визначити поняття соціального житла.

Президент Асоціації підприємств-будівельників «Інтергал-Буд» – члена Ради директорів, Володимир ЗУБИК наголосив що саме доступна іпотека – найкращі ліки для економіки: «Мультиплікатор житлового будівництва – рекордні 11,5». Доступна іпотека вирішує цілу низку питань: збільшує податкові надходження, дозавантажує банківську систему, підтримує вітчизняного виробника будматеріалів та залучених до проєктів робітників всіх ланок; забезпечує громадян сучасним житлом та дає можливість вирішити болюче питання застарілого житла, тощо.

Олена ШУЛЯК, Заступник Голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, розповіла про законодавчі ініціативи.

«Більше місяця вже обговорювався закон про реєстрацію новобудов. Ми отримали всі зауваження від державних органів, професійних організацій та навіть постраждалих інвесторів. Через тиждень ми плануємо онлайн обговорення. У НБУ є багато пропозицій щодо забезпечення гарантованої частки, яку не можна продавати до вводу в експлуатацію (у тексті 10-13%). Цей законопроєкт ми точно зареєструємо у цьому році», - пообіцяла Олена ШУЛЯК. Щодо змін у оподаткуванні, то є деякі напрацювання, які потребують детального обговорення з професійною спільнотою.

«Україна для розвитку потребує прозорих правил для будівельної галузі – прозорих та зрозумілих для покупців, для будівельників, для тієї ж податкової. Ми консолідуємо всі пропозиції від учасників круглого столу», - резюмував Лев Парцхаладзе.