Pинок офісної нерухомості відновлюється
В першому півріччі 2024 р. на ринку офісної нерухомості Києва закріпилися й посилилися тенденції, які окреслилися минулого року. Ситуація стабілізувалася, ринок поступово повертається до довоєнних показників. Про це йдеться у матеріалі Property Times.
Основний й найголовніший тренд, характерний для цього періоду, — стабілізація ринку.
«Поточний стан ще зарано вважати підйомом ринку, але вже точно можна казати про повну зупинку падіння, — коментує Левон Папоян, партнер SnP Partners. — В незначній мірі, але спостерігається поява міжнародних компаній, яким штаб-квартири дозволяють переїзди із додатковими бюджетами на ремонтні роботи, чого практично не спостерігалось у 2022-2023 рр.».
За даними, які наводить Павло Макуха, експерт з комерційної нерухомості, засновник BRIDGY, перше півріччя 2024 року ознаменувалося щонайменше чотирма угодами з оренди офісів площею від 3000 до 5000 кв.м. «Ці угоди укладено переважно у будівлях центрального ділового району Києва. Даний факт демонструє чіткий тренд: в кризових періодах з’являються унікальні можливості, якими деякі компанії вдало користуються. Переїзд з будівлі сумнівного класу та комфорту до преміальної локації з професійним обслуговуванням завдяки одному тільки ефективному плануванню приміщень дозволяє розміститися на значно меншій офісній площі, зберігаючи ту ж кількість робочих станцій, — пояснюю експерт. — Це, своєю чергою, дозволяє покращити офісний простір без збільшення плати за оренду. Компаній, які завдяки нестандартним рішенням вириваються вперед, завжди меншість, але саме завдяки таким або схожим рішенням можна побачити, у кого з гравців ринку офісної нерухомості є шанси зростати в їх бізнесах у найближчому майбутньому».
Тенденція до скорочення витрат зберігається й надалі. «Дрібні та середні компанії раціоналізують витратну частину — змінюють формат, скорочують займані площі до мінімально необхідних, переїжджають у віддалені від центру райони. Найбільші українські корпорації перевели співробітників з орендованих приміщень у власну адміністративну нерухомість. Ряд компаній звернули малозатребувані представницькі офіси», — коментує Костянтин Олійник, керівник Департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG.
Експерт зазначає, що попри війну продовжується девелопмент адміністративної нерухомості. У 2024 році в Києві відкрилися БЦ «Нивки Сіті» та БЦ на перетині вул. Філатова та вул. Саперне Поле загальною орендною площею 13 600 кв. м.
«Продовжуючи тренд останніх років, у першому півріччі 2024 року було укладено кілька угод з купівлі-продажу офісної нерухомості площею від 1 500 до 3 500 кв. м в центральному діловому районі, — говорить Павло Макуха. — Загалом, якщо подивитися на історію продажів окремих офісних будівель за всі роки незалежності, можна зробити висновок, що схожого тренду не було дуже давно, а отже, багато як компаній, так і інвесторів не тільки шукають своїх найкращих можливостей, а й реалізовують їх».