Ринок офісної нерухомості в першому півріччі 2021 року - звіт
Згідно з новим звітом міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield, в першому півріччі 2021 року попит з боку орендарів збільшився й обсяг поглинання оцінюється приблизно в 85 200 кв.м, що аналогічно показнику першого півріччя 2019 року, але в три рази вище, ніж показник першого півріччя 2020 року. Примітно, що близько 45% всього обсягу поглинання припадає на попередні угоди оренди, укладені в першому півріччі 2021 року. Чисте поглинання, яке було негативним у 2020 році, в першому півріччі 2021 року досягло майже 53 000 кв.м, що свідчить про позитивну динаміку ринку.
Вибрані договори оренди офісних приміщень у Києві в першому півріччі 2021 року
Об'єкт | Розташування* | Орендар | GLA, кв.м | Тип угоди |
БЦ на вул Дегтярівській, 52 | НЦ-ЗБ | A.G.R. Group | 2 950 | переїзд |
БЦ Rich Port | Поділ | конфіденційно | 1 900 | переїзд |
БЦ на бульварі Дружби Народів | Печерськ | конфіденційно | 1 900 | поновлення оренди |
* ЦДР – Центральний діловий район; Ц – центр за межами ЦДР; НЦ-ЗБ – нецентральний район на західному березі Дніпра; НЦ-СБ – нецентральний район на східному березі Дніпра.
Нова пропозиція
За даними компанії Cushman & Wakefield, в першому півріччі 2021 року нова пропозиція офісних приміщень у Києві склала близько 90 000 кв.м GLA, що аналогічно річному показнику 2020 року. Приблизно 80% цього показника складається з низки офісних будівель, здача яких відкладалася протягом кількох років, і які були введені в експлуатацію в 1 кварталі 2021 року. Станом на липень 2021 року в Києві на етапі будівництва знаходилося 170 000 кв.м GLA нових офісних будівель, які планується ввести в експлуатацію до кінця року.
Вакантність
Внаслідок карантинних обмежень, економічного спаду та значної нової пропозиції, до кінця 2020 року первинна вакантність досягла 11,7%.
Протягом першого кварталу 2021 року частка вакантних площ збільшилася до 13,8%, трохи знизившись до 13,2% у другому кварталі 2021 року.
Основні об'єкти офісної нерухомості, введені в експлуатацію в Києві в першому півріччі 2021 року
Об'єкт | Розташування* | GLA, кв.м | Власник / Девелопер |
БЦ «ЛУВР» | НЦ-ЗБ | 22 000 | місцевий девелопер |
БЦ Platforma Korolenkivska | Ц | 17 200 | City Capital Group |
БЦ Wave Tower | НЦ-ЗБ | 12 070 | місцевий девелопер |
БЦ GarmArt | НЦ-ЗБ | 11 800 | місцевий девелопер |
Орендні ставки
За даними компанії Cushman & Wakefield, у першому кварталі 2021 року орендні ставки на офісні приміщення найвищої якості в Києві дещо зросли, досягнувши $27 за кв.м в місяць (без ПДВ і комунальних платежів), і залишалися стабільними у другому кварталі 2021 року.