ТРЦ скасовують орендну плату добровільно чи згідно з новим законом? Думки фахівців

31.03.2020   |  Новини

30 березня Верховна Рада України проголосувала за закон про скасування орендної плати на час карантину. Закон посилається на норму Цивільного кодексу України: в ст. 762 (ч.6) говориться, що від орендної плати будуть звільнені наймачі, «які не могли використовувати майно в силу обставин, за які вони не відповідають».

У той же час стало відомо, що власники ТРЦ у різних регіонах України скасовують орендну плату в своїх ТРЦ.

Так інвестиційно-девелоперська компанія Budhouse Group прийняла рішення не нараховувати орендну плату орендарям своїх торгово-розважальних центрів FABRIKA (Херсон) і Lubava (Черкаси) на період карантину, пов'язаного з пандемією коронавіруса в країні.

«У торгових центрах групи компаній Budhouse Group для непрацюючих орендарів орендна плата з 17 березня не нараховується. Залишаються тільки експлуатаційні та комунальні платежі. Дане рішення прийнято на період дії карантину», — розповів Максим Гаврюшин, операційний директор групи компаній Budhouse Group.

Хмельницький ТРЦ «Оазис» і мережа ТЦ «Аракс»  також скасовують орендну плату на час карантину.

Постанова Кабінету міністрів України про введення карантинних умов паралізувала роботу більшості магазинів. «Всім працюючим магазинам ми надаємо максимальне сприяння, надаємо необхідні умови для праці, — повідомляє Андрій Іоанно. — Але в максимальній підтримці зараз потребують ті, чия справа стало заручником соціального колапсу. Тут про орендну плату і мови бути не може! Ми закликаємо всіх і кожного дотримуватися рекомендованих правил ізоляції, бути свідомими, берегти себе і близьких».

Нагадаємо, раніше ТРЦ «Дрім Таун» також надав спеціальні антикризові умови своїм орендарям ще до ухвалення закону. «Домовлятись вимушені будуть всі — є закон чи ні. За рішенням акціонерів, не чекаючи на формальності, вже не нараховуємо на період карантину орендну плату і платежі за маркетинг. На орендарях - витрати для підтримки всіх систем і охорони майна — OPEX і комунальні, зараз підписуються доповнення до договорів», — прокоментував директор ТРЦ Dream Town Роман Ємец.

Property Times  попросив прокоментувати закон про скавування орендної плати фахівців ринку. Так, Андрій Жук, партнер Ukrainian Retail Association розповів: «Ми зараз ознайомлюємось з законом. Суттєвий момент — зміни внесені не у Господарчій, а у Цивільний кодекс, який більше регулює взаємовідносини між фізичними особами. Ще 18 березня Ukrainian Retail Association озвучувала свою позицію та рекомендувала непрацюючі магазини звільнювати від орендної плати, а залишати лише комунальні та OPEX згідно користуванню по формулі open book. Тим більше, що OPEX у непрацюючих приміщеннях впав, наприклад, прибирання загальних зон, яке проводилось раз на годину, зараз проводиться раз у день, а інколи раз на тиждень. Але після прийняття закону, з орендарів практично ніхто не готовий платити навіть за open book. Що буде далі? Навіть якщо дочекаємося від регулятора роз’яснення дії закону, прикладом буде судова практика. Можливі різні трактовки, і перші рішення покажуть учасникам ринку, як реагує суд на ті чи інші варіанти.
Це не буде швидко. Але ця ситуація не нова для ринку. Ми вже проходили кризи у 2008 та 2013 роках. Єдиного рішення не буде, треба домовлятись індивідуально. Компанії, що не воюють з орендаторами, а є їх партнерами, знайдуть спільну мову. 80% домовляться, 20% будуть проблемні об’єкти, хтось з’їде, хтось розірве договори, хтось піде до суду. Це неминуче».

Говорити із повною впевненістю трохи зарано, бо закон ще не опубліковано, вважає Владислав Кисіль, партнер ЮФ KPD Consulting. «Отже побачимо, що буде в остаточному підписаному президентом тексті. Але, наразі, виходить що законодавці просто констатували, що карантин є обставиною, за настання якої орендар не відповідає,  що було зрозуміло, фактично, і без прийняття закону. Крім того, у перехідних положеннях Цивільного кодексу включено пункт, яким орендарі звільняються від орендної плати відповідно до ч.6 ст.762 ЦК України (через неможливість використання). Маю зауважити, що положення закону вийшло бланкетним і доволі беззмістовним, бо необхідність доведення неможливості використання, про яке згадується у ст.762 ЦК України, ніхто не скасовував»,  — говорить  Владислав Кисіль.