У другому кварталі цього року в Україні тимчасово може змінитися структура кредитування — прогноз

24.03.2025   |  Новини

Валютний ринок залишатиметься стабільним, а інфляція контрольованою, привабливість депозитів зросте. Такі прогнози на другий квартал 2025 року дає Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління «ГЛОБУС БАНКУ». Також ідеться про можливу тимчасову зміну структура кредитування та збільшення кількості кредитів за держпрограмами, пише Property Times.

За словами Сергія Мамедова, збільшення облікової ставки до 15,5% та квітневе підвищення ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами до 19%, з одного боку, можуть відчутно посилити гривню, «притишити» інфляцію, подовжити період мінімальних курсових змін на валютному ринку та поновити привабливість гривневих депозитів. А з іншого — для збереження відсоткових ставок за кредитами банки сконцентруються переважно на участі в державних програмах, розвитку енергокредитування та спільних кредитних програм з автодилерами, виробниками/постачальниками основних знарядь для ведення бізнесу, адже ці напрямки менш чутливі до збільшення відсоткових ставок.

На погляд банкіра, у другому кварталі головними факторами, що впливатимуть на розвиток банківських продуктів, стануть:
1. Ефективність монетарної політики НБУ, спрямованої на зниження інфляції та зміцнення гривні (не виключено, що Нацбанк може діяти за ситуацією, у випадку потреби надалі переглядаючи облікову ставку).

2. Розвиток економіки в умовах війни: від стратегічних галузей (ВПК, АПК, машинобудування, будівництво тощо) до розвитку малого та середнього бізнесу.

3. Стратегія НБУ на валютному ринку спрямована на мінімізацію ризиків різких курсових змін.

4. Міжнародні та внутрішньоукраїнські передумови / обставини завершення війни в Україні.

5. Перебіг війни: протидія ворогу на фронті та подолання наслідків заподіяної шкоди внаслідок масованих ракетних та дронових атак.

6. Світова економічна кон’юнктура: ситуація на фондових ринках, наслідки нових мит, запроваджених США, інфляція в провідних країнах світу тощо.

7. Розвиток українського експорту та можливість поповнювати міжнародні валютні резерви.

«За прогнозами, у другому кварталі інфляція залишатиметься вагомою, однак вона не буде надмірно критичною для економіки країни, адже Нацбанк може застосувати низку ефективних контрзаходів для її поступового зниження в другому півріччі», — підкреслив банкір.

Банкір звернув увагу на те, що зміна облікової ставки до 15,5% має значно посилити гривню та зменшити зростання споживчих цін. Водночас залучені кошти під розвиток кредитних програм стануть дорожчими, щоправда, більш жорсткі кредитні умови не розповсюджуватимуться на низку державних програм для розвитку малого та середнього бізнесу, енергокредитування, а також на іпотечну програму «єОселя».

«Розмір облікової ставки чітко прорахований і зважений, адже, окрім “боротьби” з інфляцією, для Нацбанку дуже важливим є збереження балансу між розвитком кредитування та депозитами. Саме тому ставки за державними кредитними програмами навряд чи зміняться, а у найближчі місяці комерційні банки зосередять увагу на розвитку низки партнерських програм, що дадуть змогу позичальнику отримати кредити на вигідних умовах. Очікується, що зростання ставок за партнерськими програмами буде мінімальним і не перевищить 1 в.п. до ставок, що діяли з грудня 2024 року», — підкреслив Сергій Мамедов.

Також за його прогнозом, у другому кварталі тимчасово може змінитися структура кредитування. Він не виключає, що на партнерські програми автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу, енергокредитування припаде понад 50% від загальної кількості виданих банками позик.

Щодо розвитку кредитування за державними програмами, то за очікуваннями банкіра, кількість кредитів за ними може зрости, компенсуючи потенційне зниження «комерційного» кредитування.

«В умовах нових кредитних ставок, може значно зрости роль державних кредитних програм. Цілком можливо, що кількість виданих кредитів за державними програмами може компенсувати “прогалини” за іншими кредитами. Важлива умова — це їх стабільне фінансування державою», — розповів очільник «ГЛОБУС БАНКУ».

Читайте також: Відбудова України та яку роль у ній відіграють жінки?