У Києві відбулася церемонія нагородження архітектурного конкурсу «Премія Національної спілки архітекторів України 2024»
Національна спілка архітекторів України оголосила переможців і лауреатів 2024 року в найстаршому українському архітектурному конкурсі «Премія Національної спілки архітекторів України 2024».
Цього сезону було представлено подано 128 робіт із різних регіонів України, адже регіональні осередки НСАУ працюють на підтримку в розвитку всіх практикуючих архітекторів і залучають їх до участі в конкурсі. Відкриття церемонії нагородження почалось із вдячності Збройним Силам України та вшанування загиблих хвилиною мовчання. Президент НСАУ Олександр Чижевський висловив надію та вдячність архітекторам, які боронять нашу землю, та тим, хто працює на користь демократичної відбудови.
До участі в події були запрошені компанії, які роблять значущий внесок в розвиток культури проектування та будівництва в Україні.
Зокрема, «Будзірка» за рік провела в музеї під відкритим небом в Пирогово в співпраці з архітектором Олегом Волосовским п’ять семінарів, присвячених традиційній архітектурі семи регіонів України. Також компанія відкрила Бібліотеку українських матеріалів, з українськими митцями провела виставку робіт у рамках міжнародного скульптурного бієнале в Софії Київській і відкрила мистецьке панно грузинського митця на фасаді навчального центру. Про ці ініціативи розповіла представниця компанії Анастасія Веснянка, навівши приклади втілення та переосмислення традиційних прийомів у будівництві як натхнення для створення нової української архітектури.
Крім того, Анастасія Веснянка та Святослав Шилін просувають такий традиційний та естетичний матеріал для фасадів як кераміка. Колись кераміка стала доступним і декоративним матеріалом для відбудови та оздоблення Хрещатика. Представники «Будзірки» пропонують повернути керамічні плити для оздоблення в проекти новобудов і бачать у цьому матеріалі сучасне переосмислення ідентичності.
Не менш цікавим та інноваційним став виступ Сергія Бойка, компанія Hempire, про стале й екологічне будівництво з конопляних будівельних матеріалів, використання рослинних матеріалів для утеплення та будівництва. Це відповідь на екологічні виклики зменшити викиди СО2. Зі слів Сергія Бойка, їхня продукція має не нульовий рівень СО2, а негативний, оскільки рослина коноплі під час зростання поглинає вуглекислий газ. Так традиційне ремесло стало джерелом для вирішення глобальних проблем й інноваціями, що зберігатимуть здоров'я людей і можуть стримати кліматичні зміни.
Інноваційні рішення для створення сміливих архітектурних проєктів представив Юрій Тромса, керівник компанії PEIKKO Ukraine. Він розповів, як можливості для реалізації творчих ідей поєднуються з точним розрахунком вартості будівництва та гарантують зменшення помилок при реалізації, а завдяки новим розробленим вузлам планування строків будівництва стає простішим та чітким.
Представник української компанії ProGreen (сфера спортивних, декоративних і ландшафтних газонів) зазначив: «Із стадіону рівня Чорнобиль робимо Реал Мадрід». тобто проблемні стадіони можуть бути відновленні та покращені до кращих світових стандартів».
Компанія Tiandy Ukraine, офіційний дистриб'ютор систем відеоспостереження Tiandy та домофонії Akuvox, відзначила, що особливою гордістю є співпраця з партнерами над впровадженням новітніх технологічних рішень для керування бомбосховищами. «Інтерком Akuvox» дає змогу віддалено відчиняти двері укриттів під час повітряних тривог і зачиняти їх у спокійний час, щоб заблокувати доступ стороннім особам. Невтомна праця та жага до інновацій є фундаментальними принципами компанії Tiandy Ukraine.
Після виступів парнерів були оголошені переможці, лауреати та дипломанти Премії в 14 категоріях. Ознайомитися з проєктами можна тут.
Роботи всіх учасників конкурсу експонуються в Центральному будинку архітектора в Києві на вул. Бориса Грінченка 7.
Також під час події була представлена робота дизайнерки Тетяни Гончаренко, інсталяція Surface, або Mental Life, поверхні, якої «плачуть і всміхаються». Авторка пояснила, що Surface — гра слів: поверхня, глянець (журнал), обличчя, абсурдність сьогодення і наше психічне здоров'я, яке потрібно зберегти для подальшого життя, роботи, творчості. Ця інсталяція виконана з стійкого матеріалу Hpl, що теж досить символічно. Партнером інсталяції та події стала українська компанія Budzirka.
Крім того, серед парнерів заходу були PRO-Green, Peikko Group, HEMPIRE, Tiandy Ukraine. Один з інформаційних парнерів — Property Times.
Додамо, що Фонд архітектурної палати України продовжує збирати кошти на проект підтримки ЗСУ, «Крила Архітекторів».
Нагадаємо, Property Times раніше писало, що Національна спілка архітекторів України понад 20 років проводить огляд-конкурс кращих архітектурних проектів та реалізацій «Премія Національної спілки архітекторів України». Проекти переможців конкурсу експонуються на міжнародних виставках і заходах спільноти архітекторів в Україні та за кордоном.