У Польщі відбувся Housing Forum, на якому обговорювали проблеми житла в Україні

17.04.2024   |  Новини

16 та 17 квітня в Варшаві відбувся Європейський житловий форум 2024, якій організовано Habitat for Humanity Poland та Habitat for Humanity International у партнерстві з Агентством ООН у справах біженців та Міжнародною організацією з міграції. Тема форуму — «Гідне та доступне житло без кордонів». Про це повідомляє журналіст Property Times у Варшаві.

Одною із тем була й проблеми житла в Україні. Зокрема, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України презентувало Закон «Про основні засади житлової політики». Наш експерт розказував про цей закон у колонці.

Учасники погодились, що стан житлового фонду в України погіршується як через проблеми війни, так й через низьку енергоефективність та застарілість.  Сергій Комнатний, регіональний консультант Європейської економічної комісії ООН (UNECE), розказав європейській аудиторії, які виклики стоять перед  державою. По-перше, це пошуки фінансування як на локальному рівні громад, так й на державному рівні,  розвиток спроможності громад брати участь у відбудові та покращенні житлової ситуації у цілому, й  військові ризики.

Попри особливість української ситуації, європейські експерти бачать в Україні й спільні для всього світу проблеми. Так, Гжегож Гайда, представник European Investment bank (EIB)  відзначив, що  доступність житла  є актуальної для будь-якої країни, адже будівництво — це завжди дорого і не швидко. Експерт вважає, що  не існує якихось спеціальних рецептів для України, потрібно застосовувати ті самі підходи, що в Європі —  створювати державно-приватні ініціативи та залучати світові кошти.

Натомість Елен Хамільтон, lead urban specialist, World Bank group вважає, що розбіжності в ситуації Україні та  в інших країнах існують, й це питання ВПО та людей, що вимушено покинули країну. При створенні планів відбудови житла треба концентруватися на тому, як вдовольнити їхні потреби, як надихнути їх повернутися. Також Елен Хамільтон звернула увагу на те, що не всі постраждалі об'єкти економічно доцільно зносити. Треба зосередитися на розрахунках та вибудувати стратегію, які зруйновані об'єкти можливо та вигідно відновити, а які — ні. Потрібно добре рахувати економічний ефект та створювати довгострокові стратегії.

Всі учасники зійшлися на тому, що Європа помагає та буде і надалі допомагати Україні у її прагненні до відновлення, змін та покращення.