Україна має шанс побудувати міста нового покоління — девелопери озвучили рецепти майбутнього на форумі 

14.04.2025   |  Новини

На тлі масштабної житлової кризи в Україні та втрати понад $80 млрд житлового фонду (за даними Світового банку), провідні девелопери країни під час форуму «Forbes Development: Фундамент Успіху» закликали до стратегічного перегляду підходів до містобудування. Йдеться не лише про фізичне відновлення — девелопмент має стати рушієм трансформації житла, інфраструктури та якості життя в Україні, пише Propety Times.

«Якщо ми будуватимемо такими темпами, як зараз, нам знадобляться десятиліття, щоб відновити хоча б те, що було втрачено», — підкреслив Євген Фаворов, голова Української асоціації девелоперів.

Серед ключових викликів ринку — відсутність чітких правил гри, нестача проєктного фінансування та несформована інфраструктура державного управління. Водночас самі девелопери визнають: сектор має бути прозорим, відповідальним і відкритим до діалогу.

«Якщо перший барʼєр — це правила організації процесів в ринку, які, на жаль, дуже сильно розмазані, невдосконалені. То друге — це є здатність людей купувати квартири. Сьогодні якраз найкращий час для того, щоб ми разом з державою пішли й почали виробляти різні нові механізми підтримки чи допомоги людям для придбання житла», — сказав Ростислав Мельник, СЕО Корпорації Нерухомості РІЕЛ.

Учасники дискусійних панелей одноголосно підтримали необхідність:

  • створення чіткої житлової та містобудівної політики;
  • законодавчих гарантій для інвесторів, захисту прав власності;
  • запуску ринку оренди з правом викупу та інших дієвих фінансових інструментів;
  • переходу на модель готового до проживання житла (white box);
  • розвитку екологічних, безбар’єрних, функціональних міст.

«В першу чергу треба вирішити три ключових фактори. Перше — це просторові плани розвитку громад і генеральних планів міст. друге — завершення цифровізації дозвільної системи у сфері будівництва. І третє — перехід до проєктного фінансування будівництва, як у Європі», — пропонує владнати пріоритетно Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд».

Читайте нас в Телеграм

Якщо зараз вирішити ключові проблеми, які заважають галузі девелопменту системно розвиватися, то перейти до планування і реалізації міст нового покоління — інклюзивних, інноваційних, комфортних — буде легше. 

«Зараз міста конкурують за людей. Саме люди є потенціалом міст. Якщо місто вміє залучити людей, забезпечити їм комфортне проживання, воно виграє. Воно стає багатшим, комфортнішим, цікавішим. Чого нам не вистачає у містах? Чітких, зрозумілих, всім відомих правил по забудові, по стратегії розвитку, за які містяни проголосували й визначили як напрям руху на наступні 5 років. Це має бути головним у діяльності органів влади», — ділиться рецептом майбутнього архітектор Дмитро Васильєв, засновник і СЕО бюро «Архіматика».

Головний висновок — криза може стати точкою старту. Якщо зараз закласти системні зміни й заручитися підтримкою та досвідом міжнародних інституцій, Україна зможе створити нову архітектуру — не лише у фізичному сенсі, а і як символ співпраці держави, бізнесу та суспільства.

Читайте також: Жити, працювати і відпочивати в одному місці: переваги багатофункціональних кварталів