Український бізнес погіршив оцінку ділової активності
Український бізнес очікує уповільнення ділової активності у наступні 12 місяців. Також підприємці прогнозують поліпшення інфляційної та погіршення курсової динаміки.
Про це повідомляє пресслужба Національного банку України з посиланням на результати опитування керівників компаній у ІІ кварталі 2024 року.
За результатами дослідження, Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 99,5% порівняно зі 103,0% у І кварталі.
Опитані очільники підприємств мають слабкі очікування щодо кількості працівників і майбутнього фінансово-економічного стану своїх фірм. У той же час вони продовжують очікувати збільшення майбутніх обсягів реалізації власної продукції та інвестицій у видатки на машини, обладнання та інвентар.
Воєнні дії та їх наслідки залишаються домінуючим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва, — йдеться в повідомленні НБУ.
Суттєво посилився вплив наступних чинників:
високі ціни на енергоносії;
зростання цін сировину та матеріали;
значні курсові коливання;
брак кваліфікованих працівників.
Обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців бізнес оцінив стримано, баланс відповідей — «мінус» 0,3%.
Найвагомішим проінфляційним чинником для 84,5% респондентів залишаються воєнні дії.
Вплив курсового чинника
Вплив цього чинника суттєво поглибився, так, поміцнішали очікування щодо девальвації національної валюти: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 41.61 грн/дол. (в попередньому кварталі — 40.44 грн/дол).
Частка респондентів, які прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.1 — 44.0 грн/дол. США, зросла за квартал з 24,2% до 35,3%.
Щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств, баланс відповідей становив «мінус» 4,3% порівняно з «мінус» 1,4% у І кварталі. Очікування опитаних СЕО компаній послабилися, баланс відповідей — «мінус”0.2% (у І кварталі — 3,7%).
Також зросли очікування щодо зменшення кількості працівників у наступні 12 місяців: баланс відповідей — „мінус“ 10,7% (у I кварталі — „мінус“ 6,3%).
На тлі збільшення потреби в позикових коштах, частка респондентів, які планують брати банківські кредити найближчим часом, зросла до 36,4% (у І кварталі — 34,9%).