В Україні презентували Білу книгу щодо поводження з азбестовмісними матеріалами

Документ розроблений з урахуванням вимог нового українського законодавства щодо поводження з АВМ та найкращих світових практик у цій сфері.
Проте нормативних актів, які б детально розписували процес захоронення АВМ, наразі в Україні немає. Хоча потреба у такій інформації зростає з кожним днем з огляду на кількість будівель, які потребують відновлення. Такі інвестиційні проєкти дуже часто реалізовуються за кошти міжнародних фінансових організацій, і процедури реалізації азбесту в них повинні бути виконані за найкращими міжнародними стандартами.
Тому для всіх зацікавлених сторін, відповідальних за поводження з AВM (проєктувальники, контролюючі органи, будівельні компанії, транспортні компанії, полігони, фінансові установи, муніципальні та державні органи тощо) розроблено Білу книгу щодо поводження з АВМ в проєктах капітальних ремонтів, реконструкції будівель та об’єктів інфраструктури.
Як відомо, українське законодавство з жовтня 2023 року забороняє використання АВМ (шиферу, певних видів труб, ізоляційних матеріалів) в проектах реконструкції та нового будівництва. АВМ, виявлені під час реконструкції та ремонту, належить видаляти та захоронювати як небезпечні відходи.
Біла книга створена на волонтерських засадах.
Експерти, які брали участь у її підготовці, мають практичний досвід роботи з АВМ як за кордоном, так і в Україні, тому Біла книга повністю узгоджується з українським законодавством, а також враховує реалії в сфері поводження з АВМ в Україні, а саме:
• обмежену доступність обладнання;
• обмеження лабораторної інфраструктури;
• обмеження або відсутність кваліфікованої/навченої робочої сили;
• обмежену поінформованість національних зацікавлених сторін про найкращі міжнародні
практики;
• обмеженість фінансових ресурсів.
Біла книга охоплює повний цикл поводження з АВМ - від перевірки та ідентифікації до обробки та їх захоронення.
«Сподіваюсь, що завдяки нашій спільній роботі, зросте кількість підрядних компаній та фахівців технічного нагляду, які не тільки розумітимуть проблему поводження з азбестовмісними матеріалами як з небезпечними відходами, будуть дотримуватися вимог чинного законодавства у цій сфері, але й знатимуть, як організувати процес з урахуванням найкращих світових практик галузі», - зазначила Юлія Чорна, eксперт iC Ukraine з екологічних питань та сталого розвитку.
Ознайомитись з Білою книгою щодо поводження з азбестовмісними матеріалами в Україні
українською та англійською мовами можна за посиланням.
Барт Грюєр, директор Neo Eco Ukraine, резюмував: "Маючи мільйони тонн азбестовмісних матеріалів в Україні, Neo Eco Ukraine пишається тим, що у співпраці з CES, iC Ukraine та іншими експертами підготувала своєчасну та всеохоплюючу Білу книгу з поводження з азбестом. Широке розповсюдження та популяризація цього документу сприятиме поступовому досягненню найвищих стандартів громадської безпеки, запобіганню потенційної екологічної катастрофи, підвищенню відповідальності у поводженні з небезпечними матеріалами та впровадженню
інноваційних практик для їх ефективної переробки".