Відбувся Business Day в рамках розширеного засідання Ради директорів Конфедерації будівельників України
1 жовтня 2024 року відбувся Business Day в рамках розширеного засідання Ради директорів Конфедерації будівельників України (КБУ). Захід був присвячений актуальним викликам будівельної галузі, а також координації зусиль для майбутньої відбудови України.
Програма включала кілька ключових блоків:
- Стан професійної підготовки кадрів для будівельної галузі. Національне дослідження.
- Виклики сучасного девелопменту: політика та прогнози.
- Розширене засідання Ради директорів КБУ.
Блок 1: Професійна підготовка кадрів
Учасники обговорили співпрацю бізнесу та закладів професійної освіти, а також рівень практичної підготовки випускників. Модератор Олександр Червак, виконавчий директор КБУ, наголосив на важливості дуальної освіти. Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України, розповів про оновлення навчальної інфраструктури за підтримки держави та міжнародних партнерів, що дозволить студентам швидше оволодіти сучасними навичками.
За результатами дослідження проєкту EdUp, більшість майстрів і студентів надають перевагу практичним заняттям у навчальних майстернях. Проте зазначалося, що необхідно покращити доступ до навчальних матеріалів.
Блок 2: Виклики сучасного девелопменту
Цей блок був присвячений обговоренню тенденцій у сфері житлового будівництва. Спікери, серед яких були представники УКРФІНЖИТЛО, ЛУН, та ДЕРЖМОЛОДЬЖИТЛО, торкнулися таких питань, як програма "єОселя", розвиток первинного ринку нерухомості, іпотечне кредитування та нові виклики для девелоперів.
Андрій Тарасенко, директор департаменту розвитку УКРФІНЖИТЛО, відзначив успіх програми "єОселя", яка вже допомогла понад 13 тисячам українських родин придбати житло, вонивзяли кредипти на понад 21 мільярд гривень завдяки єОселі. До програми вже доєднались 82 забудовника. Він також розповів про подальші кроки з її діджиталізації.
Експертка ринку нерухомості Олена Унаньян повідомила, що попит на первинне житло залишається активним, особливо у регіонах, де не ведуться бойові дії. Експертка зазначила, що від початку повномасштабного вторгнення по сьогодні в Україні стартували продажі 481 житлового комплексу, зокрема найбільше нових ЖК розпочали продаж у Львівській, Київській, Закарпатській, Івано- Франківській та Тернопільській областях.
Вона також повідомила, що наразі у продажу знаходяться 1 543 нових ЖК, з яких 25% вперше стартували продажі після 24.02.2022.
Щодо темпів введення комплексів в експлуатацію, Олена Унаньян розповіла, що у вересні Державна служба статистики України оновила звіт, згідно з яким наразі в Україні здано 4,57 млн кв. м житла.
Олена Дмітрієва, Перша заступниця Голови правління ГЛОБУС БАНКУ, розповіла про майбутнє комерційної іпотеки в Україні й розкрила такі теми:
- рівень комерційної іпотеки в Україні станом на 2024 рік;
- попит на іпотеку на первинному ринку;
- іпотечні ставки в окремих європейських країнах у 2024 році;
- прогнози щодо іпотечного кредитування в Україні;
- західноєвропейські тренди іпотечного кредитування.
За її словами, рівень комерційної іпотеки в Україні не перевищує 3% від загальної кількості, однак попит на іпотеку на первинному ринку все ще досить слабкий.
Пані Олена порівняла рівні іпотечних ставок в окремих країнах світу й відповіла на питання щодо потреби України в комерційній іпотеці.
Так, експертка зазначила, що громадянам комерційна іпотека потрібна, якщо ставка є низькою, банкам - якщо є попит, державі - якщо не вистачає грошей на субсидіювання.
Щодо іноземних трендів міжнародного кредитування, Олена Дмітрієва відзначила, що більшість країн роблять акцент на енергоефективності будівель та невизначеності процентних ставок. Також, наразі активно впроваджують технології використання штучного інтелекту на етапах консультування та розвивають відкритий банкінг і відкриті дані.
Анна Анісімова, керівниця відділу інвестицій та аналітики Інтергал-Буд, навела актуальний стан продажів первинної нерухомості, зокрема розповіла про:
- тренди попиту та угод станом на вересень 2024 року;
- тренди цінової політики девелоперів;
- житло, яке найбільше купують в Україні;
- умови оплати при купівлі житла;
- тренди попиту;
- загальні тенденції ринку первинки;
- ключові проблеми ринку первинної нерухомості у 2024 році;
- проблеми ринку, що можуть виникнути в майбутньому;
- потенційні драйвери ринку первинної нерухомості.
Так, пані Анна зазначила, що наразі українці найчастіше купують готове житло або житло, будівництво якого буде завершено протягом найближчих 6 місяців. Вони обирають в основному просторе житло, що спричинено появою програми доступної іпотеки (єОселя), яка дає змогу обрати житло більшої площі.
Ключовими проблемами ринку первинки станом на зараз керівниця відділу інвестицій та аналітики Інтергал-Буд назвала невпинне зростання собівартості будівництва та нестачу кваліфікованих кадрів.
Дмитро Струк, Директор з розвитку КРЕАТОР-БУД, розповів про основні тренди житлового будівництва, серед яких основними назвав доступність, швидкість та економічність. На прикладі власних проєктів він пояснив способи досягнення цих трендів.
Блок 3: Засідання Ради директорів КБУ
Учасники засідання обговорили нагальні питання відновлення будівельної галузі України. Зі вступним словом виступив Лев Парцхаладзе, президент КБУ. Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, презентувала основні напрями Державного бюджету на 2025 рік, зокрема фінансування програм "єВідновлення" та "єОселя".
Наталія Козловська, заступниця міністра розвитку громад та інфраструктури, розповіла про запуск Містобудівного кадастру та створення нового Житлового кодексу. Олександр Новицький, голова Державної інспекції архітектури та містобудування, наголосив на важливості цифровізації процесів у сфері будівництва.
Також під час заходу було офіційно прийнято нових членів КБУ, а фінські партнери представили проєкт з відновлення лікарень в Україні, який розробляється за підтримки міжнародних організацій.