В Україні адаптовують досвід європейських країн у сфері містобудування
В Україні використовують досвід європейських країн у сфері містобудування. Йдеться про функціонування електронних містобудівних кадастрів, реєстрів адрес і будівель, геоінформаційних систем і екологічну безпеку будь-якого нового будівництва. Кейси з їх використання - розповсюджена практика у країнах ЄС. Зокрема, у Німеччині, Естонії, Швеції, Іспанії тощо.
Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
За словами нардепки, все це потрібно в рамках євроінтеграційного курсу України, а також задля виконання умов програми Ukraine Facility, яка передбачає надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років.
Шуляк зазначила - в ЄС у більшості країн діють електронні містобудівні кадастри і геоінформаційні системи регіонального розвитку. Зокрема, у Німеччині, як і в інших країнах, діє, наприклад, електронний кадастр нерухомості, який крім облікової інформації про неї, містить дані про геоінформацію, геобази, карти і реєстр нерухомості. У ньому реєструються усі земельні ділянки та будівлі в державі. Запис про об’єкти нерухомості включає їхнє місцезнаходження, використання, розмір та основні топографічні характеристики. У Іспанії кадастр - адмінреєстр, підпорядкований Міністерству фінансів, в якому описується сільська та міська нерухомість. Опис включає фізичні, економічні та юридичні характеристики нерухомості, в тому числі місцезнаходження та кадастровий номер, площу, використання тощо.
«Він створювався, щоб надавати інформацію, необхідну для управління, збору та контролю різних податків з боку держави. На додаток до податкової функції, в останні роки збільшився попит на кадастрову інформацію з боку адміністрацій, громадян та компаній», - розповіла Шуляк.
Вона також зазначила, що окрім кадастру в Іспанії всі необхідні географічні дані та геоінформаційні послуги повинні бути доступними через Геопортал Інфраструктури просторових даних Іспанії. А у Нідерландах працює так звана Основна реєстрація великомасштабної топографії - детальна цифрова карта всієї території Нідерландів. На ній зафіксовані будівлі (від будинків, офісів, шкіл до церков і замків), дороги (від автострад і провінційних сполучних доріг до велосипедних і пішохідних доріжок), залізничні лінії тощо. Крім цього, у Нідерландах ведеться Основний реєстр адрес і будівель. Він містить дані про всі адреси та будівлі.
В Естонії існує загальнодержавна інформаційно-комунікаційна система обліку будівель та споруд під назвою Національний будівельний реєстр. Його завдання - збирання, зберігання, надання та оприлюднення інформації про заплановані та існуючі будівлі та відповідні процедури. Реєстр будівель є у вільному доступі для всіх і є робочим середовищем для органів місцевого самоврядування при оформленні документів, пов’язаних з будівництвом. Всі процедури на кшталт подання заяв, отримання дозволів тощо відбуваються виключно в електронному вигляді - з максимальною автоматизацією більшості процесів. А відповідальним та уповноваженим обробником реєстру будівель є Міністерство економіки та зв’язку, зазначила Шуляк.
Вона додала, що окрім електронних реєстрів у країнах ЄС велике значення для отримання дозволів на будівництво має екологічна безпечність майбутньої споруди. Зокрема у Швеції, діє так званий Екологічний кодекс і один з уповноважених органів контролю за містобудуванням - Окружна адміністративна рада, може втручатися в справи, які можуть вплинути на стандарти якості навколишнього середовища, здоров’я, безпеку тощо. Також контролює розвиток міст Міністерство екології та енергетики.
Нагляд і контроль за будівництвом у Швеції здійснюється, за словами Шуляк, також будівельним комітетом, який втручається у разі виникнення порушення і виконує основну роль у процесі контролю. Більше того, у законодавстві Швеції є ще таке поняття як «наказ про виправлення». Якщо у випадку будівельних робіт були порушення, будівельний комітет може дати вказівку власнику майна вжити коригувальних дій протягом певного часу.
Впровадження більшості з наведених практик Україна вже розпочала, зазначила Шуляк. Зокрема, нині триває робота над створенням Геоінформаційної системи регіонального розвитку, а також Єдиного електронного містобудівного кадастру державного рівня, запуск яких може відбутися до кінця нинішнього року і це буде продовженням процесів цифровізації української будівельної галузі.
«Також в Україні незабаром з‘являться Єдиний державний реєстр будівель та споруд та Єдиний державний реєстр адрес. Вони стануть частинами містобудівного кадастру і їх робота сприятиме подальшій цифровізації будівельної сфери і сприятиме зменшенню корупційних проявів в ній», - повідомила парламентарка.
За її словами, згідно з європейським досвідом Україні також слід працювати у напрямку екологічної безпеки - провести низку нагальних заходів на підтримку зеленого курсу та екологічних реформ, що є однією з умов виконання програми Ukraine Facility, за якою Україна отримує протягом наступних 4 років 50 млрд євро.