Як роботодавці залучають дефіцитних спеціалістів: нові підходи на ринку праці

29.01.2025   |  Новини

В Україні зростає дефіцит робочої сили, і за оцінками Міністерства економіки, у найближчі десять років країна може зіткнутися з браком 4,5 мільйона працівників. 

Найбільше спеціалістів не вистачає серед робітничих професій, зокрема:

  • Будівельників — через величезні потреби з відновлення зруйнованої інфраструктури після російської агресії.
  • Транспортників — зокрема, водіїв, механіків та ремонтників.
  • Фахівців переробної промисловості — технічного персоналу, таких як оператори верстатів, зварювальники та інженери.
  • Спеціалістів сфери охорони здоров’я — у тому числі медсестер, лікарів та молодший медичний персонал.
  • Соцпрацівників — які стали затребуваними через потреби, викликані війною.

Тож на ринку праці вже не працюють звичні підходи до залучення працівників, і це помітно навіть для сфери виробництва. Як розповіла директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк, сьогодні однією лише зарплатою важко залучити спеціалістів, особливо в умовах дефіциту кадрів.

«Роботодавець готовий сплачувати за оренду житла для працівника, надавати першочерговий внесок на кредитування за програмою 'єОселя', соцпакети, ринкову зарплату, бронювання»,  зазначає вона. Крім того, все більше компаній пропонують медичне страхування, причому часто не лише для працівників, але й для їхніх родин.

Юлія Жовтяк також підкреслила, що майже всі роботодавці готові організувати транспорт до місця роботи, а також безкоштовне харчування для працівників. Це вже стало нормою для багатьох компаній, які прагнуть залучити й утримати таланти.

Нещодавно, під час візиту в Закарпатську область, вона побачила приклади таких ініціатив. «Ми були в індустріальному парку, де підприємства релоковані з Краматорська. Вони, окрім гідної зарплати, будують житло для своїх працівників, більшість з яких  це внутрішньо переміщені особи. Зараз навіть на Сумщині на хлібозаводі шукають технолога. Зарплата дуже висока, навіть для Києва, а до того ж надаються житло та машина»,  розповідає вона.

Ці зміни є результатом не лише воєнного стану, але й прогресу в українському бізнесі. «Бізнес стає сучаснішим. Останніми роками компанії все більше створюють кращі умови для своїх працівників, адже людей не лише треба знайти, але й втримати»,  резюмує Юлія Жовтяк.

Раніше ми у дослідження URE Club  йшлося, що проблема кадрів у будівельному секторі України існувала ще до війни, але тепер вона набула критичного характеру.

Щоб отримати повну версію дослідження, надішліть запит на пошту o_solovei@ureclub.com