Як роботодавці залучають дефіцитних спеціалістів: нові підходи на ринку праці
В Україні зростає дефіцит робочої сили, і за оцінками Міністерства економіки, у найближчі десять років країна може зіткнутися з браком 4,5 мільйона працівників.
Найбільше спеціалістів не вистачає серед робітничих професій, зокрема:
- Будівельників — через величезні потреби з відновлення зруйнованої інфраструктури після російської агресії.
- Транспортників — зокрема, водіїв, механіків та ремонтників.
- Фахівців переробної промисловості — технічного персоналу, таких як оператори верстатів, зварювальники та інженери.
- Спеціалістів сфери охорони здоров’я — у тому числі медсестер, лікарів та молодший медичний персонал.
- Соцпрацівників — які стали затребуваними через потреби, викликані війною.
Тож на ринку праці вже не працюють звичні підходи до залучення працівників, і це помітно навіть для сфери виробництва. Як розповіла директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк, сьогодні однією лише зарплатою важко залучити спеціалістів, особливо в умовах дефіциту кадрів.
«Роботодавець готовий сплачувати за оренду житла для працівника, надавати першочерговий внесок на кредитування за програмою 'єОселя', соцпакети, ринкову зарплату, бронювання», — зазначає вона. Крім того, все більше компаній пропонують медичне страхування, причому часто не лише для працівників, але й для їхніх родин.
Юлія Жовтяк також підкреслила, що майже всі роботодавці готові організувати транспорт до місця роботи, а також безкоштовне харчування для працівників. Це вже стало нормою для багатьох компаній, які прагнуть залучити й утримати таланти.
Нещодавно, під час візиту в Закарпатську область, вона побачила приклади таких ініціатив. «Ми були в індустріальному парку, де підприємства релоковані з Краматорська. Вони, окрім гідної зарплати, будують житло для своїх працівників, більшість з яких — це внутрішньо переміщені особи. Зараз навіть на Сумщині на хлібозаводі шукають технолога. Зарплата дуже висока, навіть для Києва, а до того ж надаються житло та машина», — розповідає вона.
Ці зміни є результатом не лише воєнного стану, але й прогресу в українському бізнесі. «Бізнес стає сучаснішим. Останніми роками компанії все більше створюють кращі умови для своїх працівників, адже людей не лише треба знайти, але й втримати», — резюмує Юлія Жовтяк.
Раніше ми у дослідження URE Club йшлося, що проблема кадрів у будівельному секторі України існувала ще до війни, але тепер вона набула критичного характеру.
Щоб отримати повну версію дослідження, надішліть запит на пошту o_solovei@ureclub.com