Як ринок житлової нерухомості в Україні в 2025 році пристосовувався до воєнних реалій: аналітика
У 2025 році український ринок нерухомості майже пристосувався до реалій воєнного стану. Зараз він помірніше реагує на поточні виклики, пов’язані з обстрілами та блекаутами. Натомість більше відгукується на фінансування пільгових програм («єОселя», «єВідновлення», «Житло для ВПО» тощо). При цьому в році, що минає, всі сегменти ринку нерухомості демонстрували загальну позитивну тенденцію: зростання цін, пожвавлення попиту та активності. Такого висновку дійшли аналітики «ЛУН», пише Property Times.
Цього року був зафіксований зсув: відносно безпечні, але наближені до лінії фронту регіони, такі як Харків, Суми, Одеса, ринок яких був сильно ослаблений, відновлюються. Раніше в цих регіонах спостерігались повільне зменшення ціни вторинки і фіксація оренди по нижній межі. Наприклад, минулого року в Харкові середня ціна оренди становила 4 тис. грн – це була, скоріш за все, та межа, нижче якої не було сенсу здавати квартиру взагалі. Цього ж року бачимо, що орендні ставки в місті почали рости, а «падіння» вторинки змінилося на зростання. В Одесі оренда однокімнатних, яка до літа 2024 року коливалась на рівні 7 тис. грн, цього літа зросла майже в два рази, до 13 тис. грн. До кінця року вона дещо скоригувалась вниз, але все одно показала значний приріст у 18% рік до року. Тобто зараз можна говорити, що в 25-му році ринок нерухомості України вийшов на новий етап, коли східні та південні відносно безпечні регіони почали зріст.
Хоча деякі не дуже втішні тенденції минулого року спостерігались і в поточному. Зокрема, український ринок нерухомості все ще залишається відчутно сегментованим за географічною ознакою.
За словами аналітиків «ЛУН», стійкість ринку нерухомості (первинний, вторинний, оренда) в тому числі зумовлена зусиллями держави. Зокрема, в році, що минає, на ринок первинки мала вплив програма державної пільгової іпотеки «єОселя».


З початку її роботи (кінець 2022 року) було видано понад 21 тис. іпотечних кредитів на суму понад 31 млрд грн. В 2025 році ця програма активно працювала на первинному ринку — зараз в ній акредитовано 114 забудовників та девелоперів, які пропонують житло в 278 будинках на етапі зведення. Тільки в 2025 році саме на готове житло від забудовників та квартири, які ще будуються було оформлено понад 4,3 тис. кредитів — тобто понад половину з майже 7 тис. виданих кредитів загалом.
На ринок вторинки «єОселя» теж мала суттєвий вплив — майже 2,6 тисяч квартир та будинків на вторинці були придбані за допомогою цієї програми. Але все ж таки на вторинку більше вплинула програма компенсацій за зруйноване житло єВідновлення. Від початку її роботи 28 тисяч родин отримали житлові сертифікати на придбання нового житла замість знищеного — на загальну суму 40 млрд гривень. При цьому скористались сертифікатами та придбали нове житло понад 18,6 тисяч сімей. Зазвичай житлові сертифікати єВідновлення використовуються для придбання нового житла на вторинці, але з цього року їх можна використовувати і для придбання майнових прав на житло, що будується.

Якщо говорити про сегмент оренди, то тут, на жаль, вплив держави в 2025 році залишався мінімальним. Хоча в Україні працює декілька програм, спрямованих на компенсацію частини орендної плати для різних груп населення (ВПО, ветерани, малозабезпечені тощо), скористатися ними можуть далеко не всі. Значною мірою — через небажання орендодавців легалізувати стосунки з орендарем та «засвітити» доходи від оренди. Сподіваємось, що в наступному році ситуація зміниться, механізми отримання допомоги будуть вдосконалені, і кількість ВПО, які зможуть взяти участь в цих програмах відчутно збільшиться.
Слідкуйте за новинами в нашому Telegram
Читайте також: Що очікує ринок первинної нерухомості у 2026 році: прогнози від девелоперів з різних регіонів України
