Юрист прокоментував введення параметричного методу в будівництві

04.10.2019   |  Новини

Як ми повідомляли, проект Закону про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми» щодо удосконалення нормування у будівництві № 1052 прийнято за основу. Законом передбачається внесення змін до Закону України «Про будівельні норми». Що саме це означає, Property Times розповів Тарас Бондаренко, юрист практики будівництва та нерухомості  ЮФ TOTUM.

Ключові зміни які передбачено законом:

Було

Буде

Відсутні методи регулювання.

Поділ методів регулювання в будівництві на параметричний, розпорядчий та цільовий.

Нормування в будівництві фактично виконується розпорядчим методом (нормування шляхом поелементного опису об’єкта).

Перевага в нормуванні віддається параметричному методу. (нормування шляхом встановлення цілей, параметрів безпеки та функціональності)

Норма відсутня

Відсутність правових норм в державних будівельних нормах.

Повноваження ЦОВ включають забезпечення гармонізації державних будівельних норм з відповідними міжнародними нормативними актами;

 

Норму виключено

Зміни дозволять повноцінно застосовувати передові технології і матеріали в будівництві, зазначає Тарас Бондаренко.

Але юрист вважає, що існують й проблемні аспекти закону:

  • Законом встановлено, що перевага надається параметричному методу регулювання, але не визначено в яких саме випадках можна застосовувати інші методи, що породжує певну правову невизначеність.
  • Враховуючи, що будівельні норми це нормативний акт, який є джерелом права, положення щодо відсутності правових норм в ДБН є некоректним.
  • Повноцінно оцінити дію закону можливо буде лише після розробки ДБН за новими методиками.
  • Не вбачається підстав для виключення повноважень ЦОВ щодо гармонізації державних будівельних норм з відповідними міжнародними нормативними актами.

Параметричний метод нормування у будівництві — спосіб формування вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає встановлення цілей та/або параметрів безпеки, функціональності та якості об’єкта нормування у будівництві (критерію, вимоги до експлуатаційної характеристики та/або її показників);

Розпорядчий метод нормування у будівництві — спосіб формування вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає поелементний опис об’єкта нормування у будівництві (встановлення рішення, конструкції, матеріалу, які не передбачають альтернатив);

Цільовий метод нормування у будівництві — спосіб формування вимог до об’єкта нормування у будівництві, який передбачає встановлення цілі та конкретних критеріїв оцінки технічних характеристик об’єкта нормування у будівництві.