«Замороження» орендної плати в Берліні скоротило кількість доступного житла на 40-60%

13.10.2020   |  Новини

У лютому 2020 року влада Берліна ввели так званий Mietendeckel - межа орендної плати, щоб не дати Берліну піти по шляху таких міст, як Лондон і Нью-Йорк, де власники заробляють величезні суми грошей на орендарях. Уряд заявив, що заморозка була спрямована на те, щоб дати орендарям «перепочинок», в той час як Берлін прагне наростити обсяги будівництва,  до 20 000 нових будинків в рік, що має більш ніж в чотири рази перевищити рівень 2010 року.

Незважаючи на те, що деякі наймачі дійсно почали платити менше, знімну квартиру стало знайти набагато важче. Як пише Bloomberg з посиланням на провідну онлайн-платформу з нерухомості в Німеччині ImmoScout24, у вересні 2020 роки кількість житлових одиниць, доступних для оренди в Берліні, скоротилося на 42% в порівнянні з роком раніше. А число об'єктів, побудованих до 2014 року, які постраждали від нового законодавства, впало на 59%.

«Люди можуть звинувачувати коронавірус. Але я абсолютно впевнений, що ефект, який ми спостерігаємо в Берліні, пов'язаний з новим законодавством», — заявляє аналітик з нерухомості Німецького економічного інституту в Кельні Крістіан Оберст.

Однак закон, який зараз оскаржується в федеральному суді і ризикує бути скасованим у 2021 році, налякав орендодавців. Деякі з них продають квартири, а не здають їх за зниженими цінами. За даними ImmoScout, у вересні кількість виставлених на продаж одиниць житла в німецькій столиці зросла на 13% в порівнянні з минулим роком, а число таких будинків, побудованих до 2014 року — на 23%.

Ті, хто не може собі дозволити купувати чи не хоче купувати, часто стикається з обтяжливими контрактами або угодами на сірому ринку. Щоб уникнути втрати доходу, багато домовласників почали вимагати від орендарів підписувати договори оренди з двома різними цінами: одна буде діяти, якщо заморожування орендної плати продовжиться, а інша, більш висока цифра, буде застосовуватися заднім числом, якщо закон буде визнаний неконституційним.