Зміни на ринку офісної нерухомості можуть активізувати коворкінги

11.12.2019   |  Новости

2019 рік розпочався з вводу великого обсягу нової пропозиції на ринку офісної нерухомості. В цілому ж, відповідно до заявлених девелоперами планів, до кінця 2019 року мають з'явитися понад 100 тис. кв. м офісних площ, що дещо поліпшить загрозу дефіциту ринку, та, вперше за останні роки, може зумовити ріст вакантності. Про це розказала Ірина Трунова, керівник відділу оцінки та консалтингу NAI.

Вона відзначила, що введені в експлуатацію об’єкти та очікувані відкриття — це бізнес-центри класу B.

В цілому, ринку офісної нерухомості притаманне помірне зростання пропозиції, разом із стабільним поглинанням. В середньому поглинання варіюється в межах 160 тисяч кв. м в рік. На наступний рік очікується поглинання близько 125 тисяч кв. м. — це пояснюється не відсутністю попиту, а малою пропозицією.

Вакантність тримається на рівні близько 6%, з незначним коливанням, що пов’язується з введенням в експлуатацію нових об’єктів. Низький рівень вакантності впливає на ринок в цілому, на разі його можна охарактеризувати як «ринок власника БЦ».

Рівень орендних ставок змінився не суттєво: на офісні площі класу «A» – 22-30 дол/кв. м, класу «B» — 14-21 дол/кв. м, класу «C» — 9-13 дол/кв. м.

Говорячи про офісну нерухомість неможливо уникнути теми коворкінгів. Загальносвітовий тренд виник з потреби працювати «будь-де» і «будь-коли» в зручних умовах. 

Коворкінги в Києві за останні роки еволюціонували з формату невеликих приміщень для фрілансерів, які нагадували кав'ярні, бібліотеки або офіси найнижчого класу, у великі та повноцінні офіси з креативним дизайном і повним набором сервісів. З кожним роком коворкінги стають дедалі більш вагомим орендатором в структурі зданих площ провідних міських бізнес-центрів.

У третьому кварталі відбулося відкриття коворкінгу Spaces у Maidan Plaza. Цю подію можна вважати знаковою — на ринок України зайшов ще один міжнародний бренд сервісних коворкінгів групи IWG (цій групі також належить вже відома в країні мережа Regus).

Такий розвиток сегменту є ще однією рушійною силою для подальшого девелопменту нових офісних центрів.

Найближчим часом коворкінги можуть з’явитися не лише в офісних центрах. Девелопери заявляють про появу коворкінгів у ТРЦ, зокрема, у другій черзі Lavina Mall та Ocean Mall (відкриття у 2020 році).

Раніше  Property Times писали, яким було перше півріччя для ринку офісної нерухомості в Україні.

Також ми повідомляли, що орендні ставки на офісні приміщення можуть зрости на 10% у найближчі два роки.


Читать другие новости

10.04.2020
Частка коворкінгів у структурі валового поглинання на офісному ринку склала близько 13% у Києві у 2019.
подробнее
22.01.2020
Віталій Бойко заявив, що зріст середньої заробітної плати та платоспроможність населення призвели до активності українських покупців. Окрім того, на споживчі на...
подробнее
11.12.2019
Середня вакантність на ринку торговельної нерухомості Києва знизилася до 2,6%
подробнее