Від житла до офісів: київські забудовники диверсифікують ризики

19.02.2020

Автор: Яна Довгань

З початку 2020 року як мінімум 5 київських компаній-забудовників заявили про вихід на офісний ринок нерухомості. В Property Times дізнались, хто з девелоперів планує працювати в офісному сегменті та чому.  

Хто йде в офісну нерухомість?

Як повідомив раніше Сергій Король, директор з розвитку холдингової девелоперської компанії ENSO, вони мають три ділянки, на яких планують реалізувати офісні проекти різної площі від 10 до 40 тис. кв. м.

Девелоперська компанія Stolitsa Group має намір відкрити ТЦ і БЦ Retroville загальною площею 120 тис. кв. м.

За даними компанії CBRE, у 2020 році також очікується вихід на ринок офісних площ від девелопера житлової нерухомості «Інтергал-Буд», а саме офісний центр М8 (GLA 11 000 кв. м) в будівлі колишнього заводу «Арсенал» і офісна будівля за адресою Спаська 26/14 (GLA 11 000 кв. м).

У девелопера SAGA Development в планах на 2020 рік приступити до проекту реконструкції ANDRIYIVSKY Business Space, а також масштабний проект ревіталізації промзони на Подолі  «Новий Поділ» і реновація Київпроекту.

Про свої наміри вийти найближчим часом на ринок офісної нерухомості заявила і компанія ІБК «Обрій». Однак, Олеся Перчак, заступник директора з комерційних питань компанії, поки не розкриває подробиці проекту. 

Причини міграції

Ярослав Горбушко, директор департаменту ринків капіталу компанії CBRE Ukraine, вважає, що з точки зору прибутковості, наразі девелоперам вигідніше інвестувати в офісну нерухомість.

«На ринку офісної нерухомості спостерігається пік попиту з боку сфери IT та телекомунікацій, яка в 2019 році склала 44% в загальній структурі валового поглинання офісів. Якщо враховувати зростання цього сегмента, загальний приріст економіки країни, а також гострий дефіцит якісних приміщень загальною площею більше 7 000–10 000 кв. м», — розказав Я. Горбушко.

«Безумовно, у виграші будуть компанії, об’єкти яких знаходяться в гарних локаціях: центральних та прицентральних, з розвиненою транспортною інфраструктурою, з забезпеченістю паркомісцями та можливістю задовольнити додатковими приміщеннями швидкий ріст штату співробітників компаній», — вважає О. Перчак.

На думку аналітиків, ринок офісної нерухомості зараз є «вільною нішею», яка в перспективі буде більш прибутковою для девелопера. Окрім того, на ринку житлової нерухомості сьогодні сформувалася дуже висока конкуренція, яка на тлі низького платоспроможного попиту змушує забудовників диверсифікувати ризики.

Чого очікувати в 2020?

Станом на січень 2020 року, в Києві будується приблизно 223 000 кв. м нових офісних площ, які планується ввести в експлуатацію до кінця поточного року.

Основні об’єкти офісної нерухомості, заплановані до введення в експлуатацію у Києві у 2020 році

Проект

Розташування*

GLA (кв. м)

Девелопер/Власник

БЦ Metropole

Ц

44 400

ALTIS Holding

БЦ «Лук’янівський»

НЦ-ЗБ

22 000

Локальний девелопер

БЦ Sigma

НЦ-ЗБ

18 764

Midland Development / MERX

БЦ Avenue 53

НЦ-ЗБ

18 300

Локальний девелопер

БЦ вул. Короленківській, 4 (фаза 1)

ЦДР

18 000

«ТРК»

БЦ M8

Печерськ

13 000

Локальний девелопер

БЦ на вул. Гарматній, 4

НЦ-ЗБ

12 250

«ТРК»

БЦ Wave Tower

НЦ-ЗБ

12 070

Локальний девелопер

БЦ Retroville

НЦ-ЗБ

10 500

Stolitsa Group / BT Invest

БЦ Hillfort Business Mansion

ЦДР

8 550

“НЕСТ»

БЦ «Кооператор»

ЦДР

6 957

Forum Management Group

БЦ на Вознесенському узвозі, 28

Поділ

5 500

Локальний девелопер

Інноваційний парк UNIT.City (фаза 3)

НЦ-ЗБ

5 360

UDP

БЦ AZOR

НЦ-ЗБ

5 340

Локальний девелопер

БЦ K/Most

НЦ-ЗБ

5 000

«Людмила Фарма»

 

Джерело: Cushman & Wakefield
* ЦДР — центральний діловий район; Ц — центр поза межами ЦДР; НЦ-ЗБ — нецентральний район на західному березі Дніпра

Марта Костюк, керівник департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту Cushman & Wakefield в Україні вважає, що впродовж 2020 року первинна вакантність залишатиметься на теперішньому рівні, оскільки більшість нових якісних об’єктів офісної нерухомості, відкриття яких анонсоване до кінця року, вже активно розглядаються орендарями і, скоріше за все, будуть швидко поглинуті ринком.

«Майбутня динаміка первинної вакантності на ринку офісної нерухомості в Києві залежатиме від фактичного обсягу нової пропозиції в сегменті до кінця року, а також загальної економічної ситуації в Україні», — розказала М. Костюк.

Однак, очікувати швидкої зміни орендних ставок на офісні приміщення не варто. З огляду на зміну ринкових умов, орендодавці все рідше погоджуються на орендні пільги, такі як, наприклад, компенсація витрат на оздоблення чи орендні канікули. 

Чи будуть вдалими спроби київських забудовників диверсифікувати ризики і проявити себе на ринку офісної нерухомості — час покаже. Однак, сама по собі тенденція і намагання зайняти вільну «нішу» цілком виправдані.


Читати інші статті

11.02.2019
Как будет развиваться рынок в 2019 году и какие тренды будут преобладать, Property Times разбирался вместе с экспертами сегмента офисной недвижимости
детальніше
06.02.2018
Четвертый квартал 2017 года охарактеризовался снижением вакантности и повышением арендных ставок.
детальніше