Житлова нерухомість: адаптація до блекаутів та зміна пріоритетів покупців

26.01.2023

Автор: Ірина Настич

Ринок житлової нерухомості України зазнав суттєвих змін від початку повномасштабного вторгнення рф, і це стосується не тільки цін, попиту, темпів будівництва, нових законодавчих ініціатив. Змінюються запити потенційних покупців, на перший план виходять опції, які можуть забезпечити максимальну безпеку й комфорт за умов постійних повітряних тривог та блекаутів.

Наразі українці намагаються самотужки вирішувати питання життєзабезпечення своїх помешкань під час вимкнення електроенергії, подекуди наражаючи на небезпеку себе й своїх сусідів (вибухи газових балонів, отруєння чадним газом від генераторів тощо). Property Times вирішив запитати забудовників, чи планують вони впроваджувати в своїх проєктах нові сервіси та технології, спрямовані на те, щоб зробити будинки більш автономними й незалежними від зовнішніх факторів: системи резервного живлення, альтернативні джерела енергії (сонячні колектори, автономні сонячні станції тощо), свердловини, постійні пункти обігріву.

Деякі забудовники, яким ми надсилали запит, відмовилися від коментарів, пояснивши це тим, що такі питання наразі не на часі. Мовляв, ці заходи несуть додаткове фінансове навантаження, ринок і без того переживає складні часи, війна врешті закінчиться і те все втратить актуальність. Дехто зосередився на більш глобальних безпекових питаннях, а дехто вже почав впроваджувати заходи, спрямовані на підвищення комфорту мешканців під час аварійних та планових відключень електроенергії.

Генератори, старлінки, але в першу чергу ППО та зброя

Лаконічну відповідь надала пресслужба «Київміськбуд»: «Нам потрібні не нові проєкти, а зброя і системи протиповітряної оборони, і розглядати це питання потрібно глобально, через призму безпекових змін».

«Наразі ми не впроваджували подібних рішень, але розглядаємо можливість забезпечення на території комплексів пунктів обігріву. Для цього можуть бути використані незайняті комерційні площі. Окрім того, ми розглядаємо можливість придбання в рамках наших бізнес-центрів та публічних просторів в ЖК старлінків, аби забезпечити безперебійний доступ до інтернету. В планах також обладнання об'єктів компанії генераторами, — прокоментувала Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд». — Що ж до систем опалення та водопостачання, ряд наших комплексів забезпечений автономним опаленням шляхом використання індивідуальних газових котлів у квартирах або автономних газових котелень в будинках. Є проєкти, де водопостачання забезпечується власною свердловиною на території комплексу. 

Однак варто розуміти, що подібні технології є частковим розв'язанням питання, оскільки вони можуть працювати автономно лише певний проміжок часу та також потребують електроживлення». 

«Для наших проєктів, які знаходяться на стадії розробки, саме зараз спільно з архітекторами пропрацьоваємо різні варіанти впровадження енергонезалежних технологій, — розповів Property Times Дмитро Новіков, директор із маркетингу компанії City One Development. — Більш того, ми вже маємо позитивний досвід впровадження найсучасніших екотехнологій у нашому реалізованому проєкті на території ЖК «Новопечерські Липки» у садочку LeapKids. Ще на етапі проєктування і будівництва у LeapKids застосували енергоефективні рішення, які дозволяють дитсадку бути незалежним від міських мереж. Використано такі інноваційні технології як система пасивного охолодження «холодна стеля», яка знижує температуру повітря за допомогою геотермальної енергії землі, сонячні колектори для обігріву та гарячого водопостачання, високоефективна система водопідготовки і очищення, що забезпечує садок якісною питною водою.

У будівлі садочка 43 спеціальні свердловини отримують геотермальну теплову енергію, яка переробляється вже у фізично відчутне тепло, призначене для опалення приміщень садка та нагрівання води. 12 сонячних колекторів нагрівають гарячу воду, підвищують ефективність і зменшують енерговикористання. Працює система вентиляції з рекуперацією».

Раніше ми писали Відновлювальна енергетика в комерційній та житловій нерухомості: нові сенси

Девелопер Alliance Novobud оголосив про встановлення на території житлового комплексу Montreal House, після прийняття його в експлуатацію, стаціонарного генератора для забезпечення безперебійної роботи ключових систем будинку на випадок блекаутів в майбутньому.

Дизельний генератор закордонного виробництва матиме розрахункову потужність 138,8 кВА. Устаткування встановлять з дотриманням Державних будівельних норм та на основі офіційних погоджень. Контролюватимуть та запускатимуть генератор працівники експлуатаційної компанії, які пройдуть необхідне навчання, йдеться в офіційному повідомленні компанії.

Потужність генератора забезпечуватиме комплекс найнеобхіднішими сервісами: безперебійну роботу ліфтів (один пасажирський ліфт на 1 та 2 блоки, і один на 3 та 4 блоки), роботу станцій холодного й гарячого водопостачання, роботу газової котельні, теплових пунктів й аварійне освітлення місць загального користування.

«Озброївшись досвідом останніх місяців, ми ухвалили рішення потурбуватися, аби в майбутньому резиденти житлового комплексу Montreal House були захищені від повного знеструмлення, зневоднення та зникнення тепла. І не важливо, чи це буде в результаті воєнних дій чи техногенних катастроф, головне — забезпечити мешканців мінімальними зручностями під час серйозних життєвих випробувань. Витрати на придбання та встановлення генератора бере на себе забудовник. Щодо витрат на його обслуговування (забезпечення пальним, ремонт тощо) — наразі ми шукаємо рішення, яке, впевнений, задовольнить як майбутніх резидентів комплексу, так і забудовника, — зауважив Андрій Мельник, генеральний менеджер будівельних проєктів Alliance Novobud. — Не виключення, що з часом, отримавши досвід зі встановлення генератора на території житлового комплексу, подібна практика пошириться на наші нові проєкти, які сьогодні перебувають на стадії проєктування».

Зміна пріоритетів

Війна змінила критерії, за якими покупці обирають нерухомість: безпечне укриття має переваги перед каміном в холі чи сигарними кімнатами, готова квартира навіть попри те, що дорожча за нерухомість на етапі будівництва, — для потенційного покупця більш привабливий й надійний варіант.

«Ті покупці, які наразі є, розглядають переважно варіанти придбання готового житла або на завершальному етапі будівництва — прийнятний термін здачі 2023 рік, — говорить Дмитро Новіков. — Першочергове, звичайно, на що звертають увагу — це безпека: покупців цікавить наявність укриттів або підземного паркінгу. Ще до того, як це стало законодавчо закріплено та обов’язко, всі проєкти нашої компанії передбачали наявність підземних паркінгів з можливістю використання їх як укриттів. З самого початку у всіх наших ЖК підземні паркінги проєктувались зі зручностями та за нормами безпеки: передбачено декілька входів/виходів, санвузли, розетки та навіть встановлено підсилювачі мобільного зв’язку. Під час повітряних тривог мешканці наших збудованих ЖК активно користуються паркінгами як утриттями, ба більше, зараз на базі одного з підземних паркінгів кварталу «Новопечерські Липки» розгортається пункт незламності. 

До речі, можемо відмітити, що попит на придбання підземних паркінгів зберігається. Для прикладу, найближчим часом ми розпочнемо продаж машиномісць у підземному паркінгу нової 7 черги ЖК «Новопечерські Липки». Старт ще не почався, а 15% місць вже зарезервовано, бронюють в першу чергу існуючі клієнти, які вже придбали квартири в цьому будинку».

«В нових реаліях покупці стали звертати увагу на наявність приміщень, які можуть слугувати укриттями. В першу чергу це паркінги, обладнані вентиляцією та декількома виходами. Ще одна альтернатива укриття — підвальні приміщення, де розташовуються комори. Знову ж таки, ці приміщення мають бути обладнані системою вентиляції, мати мокру точку та декілька виходів, — додає Анна Лаєвська. — А от панорамні вікна, які до повномасштабного вторгнення мали неабиякий попит, зараз, радше, відлякують. Покупці надають перевагу стандартним вікнам. Серед нових уподобань покупців — секції нижчої поверховості. Висотні будинки теж почали викликати певні побоювання».