Global Quarantine and real estate: що спільного на ринках нерухомості різних країн і які перспективи після карантину

13.04.2020

Автор: Ольга Соловей

Ініційована URE Club зустріч експертів з різних країн показала, що проблеми у всіх дуже схожі і бачення майбутнього нерухомості як бізнесу теж збігається. Яка ситуація з будівництвом, які сегменти нерухомості найбільш постраждали, які — навпаки зростають і яким бачиться вихід із карантину, на ці питання відповідали Ліка Кардава, Property Georgia, Крег Сміт, Europaproperty.com, Анжей Олійник, Homsters.kz, Матеуш Стахевіч, польська асоціація забудовників і девелоперів, Володимир Велігорський, m2Poland, Антон Нікітін, Eco Advice Kinnisvara і Міхаль Походиля, Stolarek i Wspólnicy.

Будівництво. Будівництва працюють скрізь! Більшість проектів, будівництво яких було розпочато ще до карантинних заходів, продовжують роботу. Українські забудовники протягом тижня налагодили процес доставки робітників на будмайданчики і необхідних заходів безпеки. Тільки в окремих містах — Чернівцях, Рівному та Луцьку були припинені будівельні роботи. Проте, спостерігається нестача робочих і можливе перенесення термінів будівництва.

У Польщі відзначають сильний відтік робочої сили з України, і відповідно, анонсують затримки термінів. В Естонії дехто намагається завершити проекти якомога швидше і прискорюють темп. Початок нових проектів призупинено на невизначений термін. Це пов'язано як з переходом на віддалену роботу багатьох державних і міських служб, так зі значною невизначеністю щодо періоду карантину, а також економічних показників. Максимальне збереження темпів будівництва і працюючі будмайданчики — це повсюдна практика всіх країн, в яких оголошено карантин.

Локдаун і комерційна нерухомість. Всі експерти зустрічі відзначають, що найбільший негативний вплив від карантину відчули торгова нерухомість і готелі. Торговельні та розважальні центри були закриті в першу чергу, навіть не дивлячись на той факт, що продуктові супермаркети і аптеки, а також магазини товарів для тварин працюють (в складі ТЦ вони займають площу від 10 до 30%). У Польщі скасування орендної плати для магазинів, які не працюють в карантин, увійшла в пакет антикризових заходів підтримки бізнесу.

Готелі та, в цілому, туристична галузь першою відчула вплив глобальних карантинних заходів та обмежень пересування і, як пророкують фахівці, буде найдовше відновлюватися. У Грузії, де стратегія країни зав'язана на туризмі, буде виділена допомога малим і середнім готелям і ресторанам.

На жаль, аналогічних заходів не варто чекати в Україні, хоча за даними туристичної асоціації, в сфері гостинності задіяні майже 1 мільйон українців.

Сегмент офісної нерухомості і коворкінгів: якщо у коворкінгів зараз і найскладніші часи через втрату клієнтів, то в перспективі після завершення карантину експерти дають коворкінгам більше шансів залучити нових клієнтів, зацікавлених в короткострокову оренду і гнучких майданчиках. Що стосується офісних центрів, то всі експерти схиляються до думки, що більшість великих орендарів захочуть скоротити орендовані площі і переведуть частину співробітників на віддалений режим роботи. Саме зміни в звичках і зміна формату роботи віддалено призведе до суттєвих коригувань роботи бізнес-центрів в довгостроковій перспективі.

У найбільш вигідному світлі сьогодні опинився складський сегмент нерухомості. Істотно зросли обсяги онлайн торгівлі і попит на товари першої необхідності і медикаменти. Інтерес до сегменту складів виявляють інвестори навіть в ситуації, що склалася.

Також всі експерти зазначають, що незважаючи на істотне падіння попиту на житлову нерухомість, цей ринок найбільш стабільний і має більше шансів відновити свої обсяги вже до кінця року, за умови скасування карантинних заходів до літа. Проте, зміни грядуть і в сегменті житлової нерухомості.

Як зміниться житлова нерухомість. Карантин і вимушений перехід на віддалену роботу практично 100% населення показали слабкі місця житлового фонду і нових вимог часу до комфорту, оточення, локації і інфраструктури. Однозначно, частина «в'язнів» в карантині задумається над безпекою багатоквартирних будинків, а також ефективністю планувальних рішень квартир, коли постає питання про організацію робочого місця. Експерти відзначають зростання інтересу до заміського житла.

Міжнародні експерти зараз ведуть активну дискусію щодо розвитку урбанізму і щільності забудови у зв'язку з поширенням вірусів. Які висновки зроблять міста і архітектори, які вимоги з'являться з боку покупців і користувачів нерухомістю?

Новітні технології. Безперечно, карантин дав поштовх розвитку нових технологій в нерухомості: онлайн перегляди об'єктів, онлайн консультації клієнтів, електронні підписи при укладанні угод і багато іншого. Криза породить нові формати, які дозволять сегменту нерухомості відповідати очікуванням споживачів, які навчаться більше часу проводити онлайн.

В цілому, всі учасники зустрічі відзначають не тільки складності, але і можливості для зростання. Починаючи від інвестиційних можливостей, які завжди з'являються в кризу, і закінчуючи новими форматами роботи.

Головне — зберігати спокій і адаптуватися під нові реалії!