Як адаптивне повторне використання допомагає вирішувати проблему дефіциту житла та долати екологічні виклики: приклад проєкту The Victor

05.11.2024

Проблема доступності якісного житла є актуальною для багатьох країн з різних причин. Український житловий фонд зазнає непоправних втрат через дії агресора.  За інформацією Світового банку, 10% житлового фонду України пошкоджено або повністю зруйновано. Україна може використовувати досвід  повторного використання (редевелопменту) будівель, що  були  побудовані для нежитлових потреб. Property Times пропонує переклад матеріалу, присвяченому проєкту  редевеломпенту The Victor (США, Сент-Луїс).

Адаптивне повторне використання існуючих будівель, особливо в міських районах,  є одним із перспективних варіантів вирішення проблеми дефіциту й доступності житла. Яскравий приклад такого підходу — проєкт The Victor (The Victor), реалізований архітектурною командою Trivers, яка перетворила історичну будівлю братів Батлерів на багатофункціональний житловий комплекс. Цей проєкт демонструє, як адаптивне повторне використання може допомогти забезпечити необхідне житло та мінімізувати негативний вплив на довкілля.

Відродження міського кварталу

Будівля «Батлер Бразерс», збудована у 1906 році як склад і розподільний центр, була своєрідним прообразом сучасних мегамаркетів. Розташована в центрі Сент-Луїса, за два квартали від одного з найбільших залізничних вокзалів США, ця споруда займає цілий міський квартал (загальна площа 68 280 кв. м). Розмір будівлі виявився як перевагою, так і перешкодою для її редевелопменту, через що будівля залишалася пусткою майже три десятиліття.

Компанія Development Services Group разом з Trivers перетворили цей колись порожній простір на жваву житлову спільноту з 384 квартирами, комерційними площами та сучасними зручностями. Тепер мешканці можуть насолоджуватися життям у світлих приміщеннях, а також можуть користуватися просторою терасою на даху з басейном, майданчиком для піклболу, баром і парком для собак; фітнес-центром зі студіями йоги і пілатесу та гольф-тренажером; внутрішнім паркінгом; та відкритими внутрішніми двориками.

Команда архітекторів прагнула максимально зберегти оригінальні конструкції та історичну структуру будівлі. Зокрема, було відновлено фасадну цеглу, теракотові карнизи та унікальні гаражні ворота. В інтер’єрах зберегли стилістичні елементи початку XX століття, включно з візерунками та кольорами, що підкреслюють зв’язок із історичним районом, де розташована будівля.


Вид на двір The Victor. Sam Fentress

Адаптивне повторне використання та дефіцит доступного житла

Очікується, що проєкт додасть майже 500 мешканців у район, у якому до того проживало близько 1 300 осіб. Проєкт The Victor демонструє, що адаптивне повторне використання наявних будівельних ресурсів може бути економічно вигідним варіантом створення житла. Такі проєкти зазвичай обходяться на 12–15% дешевше, ніж нове будівництво, а забудовники отримують податкові пільги, що робить проєкти вигіднішими в сучасному економічному контексті.

Інтер'єр. Sam Fentress

Чверть житлових приміщень у The Victor зарезервована для тих, хто заробляє 80% середнього доходу в районі, завдяки угоді з містом Сент-Луїс, що дозволила знизити податок на нерухомість для забудовника. Різноманітність планувань квартир також дозволяє зробити орендні ставки доступнішими. Середній розмір квартири у проєкті «Вікторі» становить 943 квадратних фути (88 кв. м), що перевищує середній розмір квартир у Сполучених Штатах, таким чином покращуючи якість життя мешканців будинку і суперечить загальнонаціональній тенденції до будівництва менших за площею квартир. Різноманітність квартир також дає мешканцям можливість обирати простір, який відповідає їхньому стилю життя. 

Екологічні переваги адаптивного повторного використання

Проєкт The Victor також сприяє збереженню довкілля. Використання вже наявних бетонних і цегляних конструкцій знижує потребу у видобутку та виробництві нових матеріалів, що часто супроводжується значними викидами вуглецю. Щоб компенсувати 21 760 метричних тонн втіленого вуглецю, закладеного у The Victor майже 120 років тому, Лісовому парку Сент-Луїса знадобилося б ще 100 років, якби будівля була збудована сьогодні.


Інтер'єр The Victor. Sam Fentress

Крім того, у місці, яке колись було позбавлене екологічної цінності, мешканці сьогодні насолоджуються зеленими зонами по всій будівлі, відпочиваючи біля басейну на даху та на терасі, прогулюючись внутрішнім двориком або заходячи до будівлі з вулиці.

Завдяки значно зменшеній площі насипного ландшафту у внутрішньому дворі, лоткам із седумом та великим деревам і насадженням вздовж смуги відведення, The Victor підтримує більше рослинності, ніж будь-коли. Крім того, зручне міське розташування та такі зручності, як центральна велопарковка для легкого доступу на роботу, дозволяють мешканцям відмовитися від автомобіля, що позитивно впливає на навколишнє середовище.

Загалом, The Victor є прикладом того, як адаптивне повторне використання існуючого будівельного фонду може не лише зберегти історію, але й нашу планету.

Перемога адаптивного повторного використання

Проєкт The Victor ілюструє, як адаптивне повторне використання дозволяє зберегти архітектурну спадщину та природні ресурси. Відкриття будівлі у 2023 році стимулювало розвиток району, збільшило кількість доступних для оренди квартир і дало поштовх для подальших інвестицій.  Інший забудовник придбав історичну будівлю безпосередньо на північ від The Victor, плануючи інвестувати 25 мільйонів доларів і побудувати ще 50 житлових будинків у цьому районі. Цього б не сталося, якби не позитивний приклад редевелопменту The Victor.

Цей проєкт демонструє цінність повторного використання існуючої архітектури, надаючи будівлі новий сенс, а жителям — сучасний та доступний простір для життя.


Джерело: urbanland.uli.org