Cуд наклав арешт на головний офіс банку «Аркада»

12.04.2021   |  Новини

02.03.2021 Голосіївський райсуд м. Києва задовольнив клопотання Київської міської прокуратури та в межах кримінального провадження № 12020100000000749 наклав арешт на майнові права (право вимоги) на нерухоме майно — головний офіс банку «Аркада», який розташований за адресою м. Київ, вул. Ольгинська, 3А (площа — 14102,9 кв. м) і земельну ділянку, площею 0,5283 га за цією ж адресою «із забороною відчуження та розпорядження ним та майновими правами на нього», пише Finbalance.

 

За версією правоохоронців, мажоритарний акціонер і екс-глава правління банку «Аркада» Костянтин Паливода разом з кількома іншими особами завдав фінустанові майнової шкоди (як управителю фондів фінансуванню будівництва «Патріотика» і «Еврика») на 50 млн грн через видачу кредиту для ТОВ «ФК «Юг Капітал». Як зазначається, відповідні кошти були перераховані за векселі ТОВ «Фінробінс» на ТОВ «Будметконструкцiї» та за векселі на рахунки ТОВ «Прима Торгпостач» і ТОВ «Інвест Системз». Як зауважується, усі пред’явлені для платежу векселі є простроченими. Правоохоронці пов’язують ТОВ «Будметконструкцiї», ТОВ «Прима Торгпостач» і ТОВ «Інвест Системз» з К. Паливодою і банком «Аркада».

Згідно з судовими матеріалами, ліквідатор банку «Аркада» звертався із заявою про визнання його потерпілим у кримінальному провадженні і подавав клопотання про арешт згаданого нерухомого майна як основного активу банку «Аркада». У вересні 2020 року К. Паливоді було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а в жовтні апеляційний суд змінив його на цілодобовий домашній арешт. Як писав Finbalance, 05.03.2021 Печерський райсуд м. Києва відмовився задовольнити позов Фонду гарантування вкладів до банку «Аркада», ТОВ «Будеволюція», Олега Неліна і Тараса Бурдейного (в справі № 757/37171/20-ц) про визнання недійсними договорів позики та іпотеки, укладання яких призвело до виведення з власності банку «Аркада» його головного офісу (розташований у центрі Києва за адресою вул. Ольгинська, 3-А).

У рамках цієї справи 01.02.2021 суд зняв арешт з головного офісу банку «Аркада» (площею 14,1 тис кв м) та із земельної ділянки під ним (площею 0,53 га), який був накладений судовою ухвалою від 19.08.2020 за клопотанням ФГВФО в рамках забезпечення позову Фонду. 11.01.2021 Печерський райсуд м. Києва також відмовився задовольнити клопотання ліквідатора банку «Аркада» про забезпечення позову до Олега Неліна в справі № 757/52482/20-ц й накладення арешту на головний офіс банку «Аркада» й земельну ділянку під ним. У цьому позові представник ФГВФО просить суд застосувати наслідки нікчемності правочину шляхом скасування реєстрації права власності та припинення визнання права власності на нерухоме майно. 04.03.2021 планувався «англійський» аукціон ФГВФО з продажу майнових прав на головний офіс банку «Аркада» та земельну ділянку під ним. Але відповідні торги на відбулися. У системі «Прозорро. Продажі» уточнювалося, що «в державному реєстрі відсутній запис про право власності банку, тривають судові спори».

Стартова ціна на лот була 971,1 млн грн (мінімальний крок підвищення ціни — 1%, або 9,71 млн грн; гарантійний внесок — 97,1 млн грн). Цей актив виставлявся на торги вперше. 16.04.2021 планується ще один аукціон ФГВФО з продажу вказаного активу (стартова ціна — 679,8 млн грн). Нагадаємо, 25.08.2020 правління НБУ вирішило віднести банк «Аркада» до категорії неплатоспроможних, у зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини від мінімального встановленого рівня через втрату банком основного активу — згаданої будівлі головного офісу та земельної ділянки.

Як зазначав регулятор, у 2019 році банк «Аркада» надав цю нерухомість як заставу за кредитом, залученим пов’язаною з банком компанією-забудовником. На момент укладання кредитного договору оціночна вартість будівлі становила понад 620 млн грн (майже 27% від усіх активів банку). Кредитор через несвоєчасне обслуговування боргу забудовником переоформив на себе право власності на цю будівлю. Як зауважував Нацбанк, у зв’язку з цим банк «Аркада» відобразив списання з балансу зазначеного об’єкта нерухомості, й капітал банку впав нижче нормативного рівня та став від’ємний.