Експерти прокоментували найважливіші тенденції ринку нерухомості

24.07.2024   |  Новини

23 липня 2024 року відбулася панельна дискусія КБУ на тему "Аналіз українського ринку нерухомості за перше півріччя 2024 року". Модератором виступив Олександр Червак, виконавчий директор КБУ. Він звернув увагу на брак кадрів у всіх галузях економіки. За офіційними даними, Україні не вистачає 4,8 мільйона працівників для стабільного зростання ВВП. Інші проблеми включають зростання валютного курсу, підвищення тарифів на електроенергію, дефіцит робочої сили та підвищення податків.

Будівництво та нерухомість:

Тетяна Ситник з компанії CBR розповіла, що будівельна галузь зростає швидше за економіку. У 2023 році обсяги будівництва зросли на 25%, а в першій половині 2024 року - на 40% порівняно з 2023 роком. Проте, дефіцит працівників є значною проблемою для галузі. Основні проблеми будівельних компаній: нестача робочої сили, падіння попиту, брак обігових коштів, підвищення витрат на логістику та перебої з постачанням матеріалів. Інвестиції в будівництво планують лише 14% українських бізнесів.

Олена Унаньян з ЛУН розповіла про ринок житла. Найбільше нових житлових комплексів з'явилося у Львові, за ним йдуть Київ, Івано-Франківськ, Закарпаття та Тернопільщина. Найбільше зростання цін спостерігалося в Івано-Франківську, Ужгороді, Львові, Рівному та Чернівцях. У 2024 році кількість угод на вторинному ринку зросла у 1,7 разів, а на первинному – вдвічі.

Анастасія Качан з CBRE Ukraine розповіла про ринок офісів у Києві. Він демонструє ознаки стабілізації, попит на офіси продовжує зростати, але в основному завдяки невеликим угодам на площу 200-500 кв. м. Відзначено зменшення розриву між запитуваними і фактичними орендними ставками, що робить ринок більш збалансованим. Нові пропозиції зросли на 89%, склавши 25 тис. кв. м. Проте нестача електроенергії залишається проблемою, адже генератори не справляються з відтоком клієнтів.

Дмитро Калінічев з Dragon Capital Property Management зазначив, що вакантність складських приміщень стабільно низька (менше 2%). Орендні ставки продовжують зростати, середня ставка на початок 2024 року становила $4,9. Очікується збільшення відновлення приміщень під запити клієнтів з залученням іноземних інвестицій. Основний вектор розвитку змістився від релокації до розширення об'єктів.

Банківський сектор

Олена Дмітрієва з Глобус Банку зазначила, що іпотечні портфелі банків за останній рік зросли на 60% у грошовому вимірі та на 13% у кількісному. Середня сума нових іпотечних кредитів досягла 1,7 млн грн, що на 95% більше, ніж у лютому 2022 року. Іпотечні кредити гасяться швидше за графік, в середньому за 6 років. Програма єОселя, яка дозволяє використовувати житлові сертифікати як перший внесок, сприяє зростанню іпотечних кредитів, знижуючи ставку до 7%.

Ринок металопрокату:

Сергій Коваленко з Vartis повідомив про зростання попиту на чорний металопрокат на 50% у 1 кварталі 2024 року порівняно з 1 кварталом 2023 року. Це зростання обумовлено будівництвом укріплень і відновленням пошкодженого житла. Нестача електроенергії створює проблеми для логістики та збільшує собівартість продукції. Фактори, що вплинуть на ринок у другому півріччі 2024 року: активізація будівництва, зміни в електроспоживанні, потреба в бронюванні працівників та зменшення кількості відпусток.