НБУ рекордно знизив облікову ставку — до 6%

11.06.2020   |  Новини

Національний банк знизив облікову ставку до 6%. Це — найнижчий рівень облікової ставки за історію незалежної України. Подальше пом’якшення монетарної політики необхідне, щоб підтримати економіку під час поступового згортання карантину. Про це повідомляє прес-служба НБУ.



Споживчий та інвестиційний попит з високою імовірністю залишатиметься пригніченим довше, ніж прогнозувалося у квітні. Ціни зростатимуть помірними темпами. Але інфляція, ймовірно, повертатиметься до цільового діапазону довше, ніж прогнозувалося.

У квітні-травні інфляція коливалася навколо позначки 2%. І була меншою, ніж очікувалося. Причини – відчутно впав попит на продукти харчування та товари не першої необхідності, здешевлення енергоносіїв, збільшення пропозиції овочів та «замороження» цін на послуги під час карантину.

Ділова активність починає поступово пожвавлюватися із послабленням карантину. Вже проведені заходи фіскальної та монетарної політики для підтримки бізнесу та населення лише частково компенсують падіння споживчого попиту. Його відновлення буде поступовим навіть після завершення карантину.

З початку квітня пропозиція валюти переважає попит. Обсяги імпорту майже за усіма категоріями товарів залишаються меншими за докризовий рівень. Експорт скорочується менш суттєво. Внаслідок цього гривня зміцнилася. А Національний банк з початку квітня викупив у міжнародні резерви близько 1,8 млрд дол. США та вийшов на чисту купівлю валюти з початку року.

Реалізувалося ключове припущення — продовження співпраці з МВФ. Фонд ухвалив нову програму співпраці з Україною на суму 5 млрд дол. США. Сьогодні надійде перший транш на суму 2,1 млрд дол. США. Це відкрило доступ до фінансування Світового банку та Євросоюзу, перші 500 млн євро від якого вже надійшли на рахунок уряду. Загальний обсяг офіційного фінансування в цьому році становитиме понад 5 млрд дол. США.

Цикл швидкого пом’якшення монетарної політики поступово завершується. В умовах високого рівня невизначеності подальша монетарна політика Національного банку залежатиме від глибини падіння споживчого попиту та швидкості відновлення ділової активності.