Ринок торговельних центрів України: скільки введуть у 2025-2026 роках?
Попри війну, в Україні активно триває будівництво ТРЦ. Якщо говорити про об’єкти, що були розпочаті або відновлені після 2022 року, то наразі йдеться про 56 ТРЦ — майже 1 млн кв. м нових торговельних площ. І це без урахування тих проєктів, що були розпочаті до повномасштабного вторгнення, але поки що заморожені. Про це й багато інших аспектів роботи ринку ТЦ і ТРЦ розповів голова Української ради торгових центрів Максим Гаврюшин, пише Property Times.
За його словами, в 2025 році планують ввести в експлуатацію близько 250 тис. кв. м торговельних площ — це 14 нових торгових центрів. У 2026-му очікується ще приблизно 280-290 тис. кв. м. Найбільша активність спостерігається в західній і центральній Україні. Зокрема, це Ужгород, Мукачево, Кам’янець-Подільський. У Хмельницькому наразі зводиться три нові торгові центри, їх планують ввести в експлуатацію у 2025–2026 роках.
Будівництво триває також в Одесі й Полтаві. У Київській області споруджують два великі об’єкти мережі «Епіцентр» у форматі торгово-розважальних центрів.
У самому Києві теж є активність. У 2024 році було введено лише обмежену кількість об’єктів — переважно другі черги вже наявних центрів. Багато проєктів, запланованих на 2024 рік, перенесли. Тож, основний обсяг введення нових площ очікується саме у 2025 році.
«Рівень вакантності варіюється залежно від конкретного об'єкта. Наприклад, у Києві є ТРЦ, де вакантність сягає до 80%, тоді як інші, навпаки, мають нульову вакантність – усі площі зайняті.
Слідкуйте за новинами в нашому Телеграм
У середньому по Україні рівень вакантності становить приблизно 4-5%. Успішні об'єкти, як правило, повністю заповнені орендарями. Вільних площ у них практично немає», — зазначає експерт.
Також, за словами Максима Гаврюшина, у середньому собівартість будівництва ТЦ і ТРЦ в Україні зросла на 20%, проте структура цього зростання є нерівномірною. Загальнобудівельні роботи здорожчали приблизно на 10-15% у валютному еквіваленті, тоді як інженерні системи, мережі та спеціалізоване обладнання — на 30-35%.
Окремою значною статтею витрат стало будівництво тих самих укриттів, що стали обов’язковими з 2024 року. «Якщо взяти ту ж полощу в 20 тисяч кв. м, де має бути укриття на 3 тисячі кв. м, то це тягне за собою щонайменше 3 млн доларів додаткових витрат. А з урахуванням інфраструктури, зокрема 120 туалетних кабінок, —ще більше», — пояснює експерт.
Стосовно зруйнованих від обстрілів ТЦ і ТРЦ, Максим Гаврюшин наводить такі дані: станом на кінець минулого року в Україні було зафіксовано 35 зруйнованих або пошкоджених ТРЦ, з яких 17 відновили роботу. Однак ця кількість зростає, наприклад ТРЦ Dream Town 2 на Оболоні в Києві, який зазнав ушкоджень під час ракетної атаки, але буквально одразу повернулася до роботи в частині, що не постраждала.
«За моїми оцінками, сумарні збитки не перевищують 500 тисяч доларів. Тож за внутрішньою методологією це не вважається суттєвим ушкодженням. Якщо додати Dream Town до статистики, маємо 36 пошкоджених об’єктів, із яких 18 уже відновлено. Тобто приблизно половина повернулася до повноцінної роботи.
Щодо решти об’єктів, які залишаються невідновленими, — більшість із них розташовані або на тимчасово окупованих територіях, або в безпосередній близькості до зони бойових дій, де процес відновлення наразі або неможливий, або вкрай ризикований», — уточнює експерт.
Читайте також: Перезапуск та ревіталізація ТРЦ: погляд експертів на виклики та рішення