Шо відбувається на ринку торгової нерухомості Харкова

21.08.2020   |  Новини
Ринок торговельної нерухомості Харкова зазнав змін через карантин. Про це розповів експерт Володимир Чекалов, посилаючись на висновки групи експертів.

Сегмент торговельної нерухомості Харкова опинився під найсильнішим впливом від введення жорсткого карантину в період квітень-травень 2020 року  (в порівнянні з офісним і промислово-складських сегментом). Це пов'язано з тим, що 90% торгових об'єктів були закриті для відвідування, а власники / орендарі практично перестали вести діяльність в них.

Переважна більшість орендарів звернулася до власників з пропозицією про тимчасовий перегляд орендної плати, і фактично отримали дисконти (20% -100%) на період жорсткого карантину. Деякі власники торгової нерухомості пішли на поступки по оренді і на більш тривалий період (до вересня - грудня 2020 року).
Частина орендарів, яка виявилася не стійкою до коливань ринку через сильну залежність від щоденного купівельного попиту і поставок з-за кордону, розірвали договори оренди і закрили точки продажів.

Меншою мірою постраждали такі напрями роздрібної торгівлі (за товарними групами / послуг), як:
  • аптеки;
  • продуктові магазини;
  • служби доставки;
  • електронна комерція (інтернет-магазини);
  • магазини для тварин;
Це пов'язано з тим, що більшість з них продовжували роботу в період жорсткого карантину.

Основний «удар» припав на такі сегменти бізнесу, як:
  • заклади громадського харчування;
  • розважальний сегмент;
  • туристичні фірми (у березні-червні 2020 р);
  • fashion-індустрія (магазини одягу та взуття);
  • магазини «секонд-хенд» та ін.

В період квітень-липень 2020 р кількість пропозицій з оренди торгових приміщень збільшилася на  25-30%. Більшість вакантних приміщень звільнили орендарі, які не мають «запасу міцності» для утримання приміщення в період жорсткого карантину.

При цьому локації з високими пішохідними потоками, як і раніше мати попит і не втратили ліквідність. На практиці, в таких магазинах часто проходить заміна орендаря.

Основними факторами, що впливають на ціноутворення, як і раніше залишаються пішохідний трафік і площа приміщення:

Ціноутворення (ОРЕНДА):

Центральні вулиці (Сумська, Пушкінська, Науки):   400-800грн / кв.м
Місця підвищеної активності пішохідного трафіку (на виходи з метро, ​​транспортні вузли: Г.Труда, пр. Гагаріна, Олексіївка, Х. Гора та ін.):  500-1000 грн / кв.м (в деяких випадках 1000-1500 грн / кв.м).
Спальні райони, магістральні вулиці та проспекти: 200-400грн / кв.м.

Ціноутворення (ПРОДАЖ):

Центральні вулиці (Сумська, Пушкінська, Науки): 2000 $ -3500 $ / кв.м
Місця підвищеної активності пішохідного трафіку (виходи з метро, ​​транспортні вузли: м Праці, пр. Гагаріна, Олексіївка, Х. Гора та ін.):  2200-3500 $ / кв.м
Спальні райони, магістральні вулиці та проспекти: 500-1200 $ / кв.м.

На тлі практично повної відсутності інтересу до покупки комерційної нерухомості в березні-червні, починаючи з липня, відзначається зростаючий інтерес до купівлі комерційної нерухомості з боку потенційних інвесторів. На думку експертів — це спровоковано сукупністю таких факторів:

  • зниження ставок по депозитах, ОВДП,
  • істотне зниження рівня прибутковості в сегменті оренди житлової нерухомості (до 6-7%), через скорочення попиту з боку іноземних студентів,
  • певні побоювання (по знеціненню грошей) у інвесторів.

Однак слід зазначити, що і орендарі і покупці з обережністю ставляться до аналізу пропозиції і більш виважено приймають рішення.

За інформацією відділів продажів великих харківських забудовників, в періоді липень-серпень зафіксовано значне збільшення кількості угод у сегменті торгово-сервісних приміщень (в порівнянні з березнем-червнем), як правило — це приміщення на перших і цокольних поверхах багатоквартирних житлових комплексів.

Високий попит зберігається в сегменті «готового орендного бізнесу» (торгові об'єкти до укладених договорів оренди), із середнім чеком 70-150 тис. $ та рентабельністю від 10% річних. При цьому інвестори почали висувати додаткові вимоги до «стійкості» орендаря в карантинний період і аналізувати його профіль більш скрупульозно.