У Харкові збирають на сканування Держпрому, що постраждав від російських ракет
Ініціатором збору стала Ольга Клейтман, архітекторка та співзасновниця SBM Studio.
Вона звернулася до спільноти в Facebook 11 лютого, написавши, що немає часу зволікати:
«Вони відбирають нашу ідентичність, знищують пам‘ятки архітектури, історичні будівлі, випалюють ліси, підривають греблі… Їх мета перетворити нас на населення. А ми і є населення, якщо не можемо згуртуватися і захистити спадщину. Ми ведемо себе , як жебраки, чекаючи, що приїдуть добрі дяді з ЮНЕСКО , ООН, Америки, Європи. Невже то є проблема для мільйонного міста зібрати по 50 копійок на створення трьохвимірної моделі нашого Держпрому?
До сих пір існують тільки креслення зроблені на основі обмірів ручною рулеткою! А вже маємо два прильоти, то що ж ми зволікаємо?
Давайте закинемо потроху на банку харківської геодезичної компанії з 30-річним досвідом, яка погодилася починати просто зараз. Це дуже велика і відповідальна робота».
За словами Ольги, довжина головного фасаду з боку майдану Свободи — близько 240 м, тильного фасаду — 400 м, ширина центральної частини — 80 м, площа забудови — 10 760 кв. м, загальна площа (усього) — 58 043 кв. м, наземної частини — 50 348 кв. м, підземної частини — 7 694 кв. м, будівельний об’єм (усього) — 347 000 куб. м, наземної частини — 325 764 куб. м, підземної частини — 21 236 куб. м, максимальна висота — 63 м.
Мета збору — 500 тис. грн на сканування будівлі.
Як зазначає архітекторка, за добу з моменту оголошення збору вдалося накопичити 55 тис. грн. Захід знайшов підтримку в киян, архітектурної спільноти України, а також архітектурних фотографів.
Посилання на банку: https://send.monobank.ua/jar/6KHt5y1Bzw
Номер картки банки: 4441 1111 2142 2939.
Нагадаємо, раніше ми розповідали історію цієї будівлі — памʼятки архітектури та містобудування національного значення, найбільшої у світі в стилі конструктивізму. Вона значиться як офіційний претендент на список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а ще майже століття є одним із символів Харкова.
З початку війни Держпром зазнав кількох влучань російських ракет і тепер потребує чималих коштів на відновлення. У жовтні 2024 року міський голова Ігор Терехов повідомив, що Харків розраховує на допомогу ЮНЕСКО у відновленні будівлі Держпрому.
Крім того, за словами голови Харківської ОВА Олег Синєгубов, обласна влада веде перемовини з міжнародними донорами, аби отримати кошти на відновлення будівлі.