В Україні все більше будують з імпортних матеріалів
Чи зросла частка імпортних матеріалів на будівельних майданчиках України з початком повномасштабного вторгнення? Property Times зібрав інформацію від девелоперських компаній, про те які будматеріали та устаткування залишаються безальтернативно імпортнім.
Частка імпортних матеріалів у будівництві варіюється залежно від класу проєкту, географії та підходів забудовників. Наприклад, у ЖК «Парк Ленд» компанії Gazda (м. Ужгород) імпортні матеріали становлять 12%.
У проєктах Alliance Novobud (Київ та Київська область) частка імпорту складає 30-40%.
У компанії «Інтергал-Буд» (Київ, захід України) 80% матеріалів і комплектуючих українські, а імпортні становлять 20% (переважно ліфтове обладнання).
SENSAR Development використовує до 30% імпортних товарів, переважно оздоблювальні матеріали.
За даними девелоперів частка імпорту у середньому зростала так:
- 2021 рік: 12-14%
- 2023 рік: 23%
- 2024 рік: майже 25%
Директор з продажів БК Gazda Маріанна Бігунець наводить приклади імпортованих матеріалів:
- Внутрішні мережі: котли Bosh (Німеччина), бойлери Drazice (Чехія), гребінки теплої підлоги Danfoss (Данія), трубки KAN (Польща), wi-fi управління температурою DEVIreg (Данія).
- Фасади: мінвата Rockwool, система оздоблення Greinplast (Польща).
- Ліфти: Otis (Іспанія).
- Дитячі майданчики та штучне покриття.
Причини зростання частки імпорту
Причини зростання імпорту зрозумілі. «Як не було, так і майже немає працюючих потужностей з виробництва скла, електричного обладнання. З позитивного: з'явилися нові виробництва ПВХ, цементу», — зазначає Петро Дмитрієв, менеджер з постачання та логістики Greenville.
Серед основних причин зростанні частки імпорту на будівельних майданчиках Анна Лаєвська, комерційна директорка компанії «Інтергал-Буд», виділяє:
- ускладнення логістики;
- збільшення термінів постачання імпортних товарів;
- зростання їхньої вартості через підвищення курсу валют, інфляцію та транспортні витрати.
Володимир Жигман, директор з будівництва компанії DIM, пояснює: «Зростання пов'язане з тим, що багато українських підприємств через військові дії були змушені призупинитись, обмежити виробництво, провести релокацію та підняти вартість своєї продукції, у той час, як іноземні матеріали-аналоги залишились у тому самому ціновому сегменті, як і були раніше. Водночас обсяги імпортних матеріалів також залишаються обмежені через проблеми з портовою інфраструктурою та перебудову логістичних зв’язків».