Зум-міста, або як ковід врятував іспанське містечко, яке було на межі зникнення

01.04.2021   |  Новини

Маленькі міста Іспанії може врятувати пандемія, пише  Bird in Flight. Приблизно в годині їзди від Мадриду, в стороні від головної дороги, знаходиться невелике місто Госоль, яке поступово зникає з карти. У міста багата історія: в 1906 році тут, в старовинному замку XI століття, жив Пабло Пікассо. Тоді в Госол ще було близько 750 жителів.

Місто поступово вимирало. Городяни намагалися боротися із занепадом за допомогою піару, але успіху ці спроби не приносили. Мер виступав по телебаченню, закликаючи переїжджати в Госоль, щоб він не зник з карти. Ці слова переконали багатьох відправитися туди, щоб помилуватися місцевими красотами, але мало хто зважився на переїзд.

До початку пандемії в Госол проживало всього 140 чоловік, а місцеву школу відвідувало лише п'ятеро учнів.

У липні минулого року історик медицини і етнограф Антон Еркорека опублікував статтю про «безпечні села», або «села-притулки», які не постраждали від іспанського грипу в 1918-1919 роках, хоча знаходилися в осередку епідемії. Всі вони мали спільні риси: були дуже маленькими, не більше декількох сотень жителів; розташовувалися в гірських районах з дуже поганою транспортною інфраструктурою; були здатні задовольнити свої основні харчові потреби. При цьому жителі розуміли проблему епідемії і свідомо ізолювали себе від навколишніх сіл.

У Госол були всі шанси стати одним з таких притулків з початком пандемії сто років по тому. У 2020 році великі міста втратили свої переваги: робота перейшла в онлайн, а соціальне життя змінилося зум-вечірками. З'явився навіть термін «зум-міста» — невеликі мальовничі населені пункти, в які приїжджають жителі великих міст, щоб працювати віддалено. Госоль зміг запропонувати представникам іспанського середнього класу такі умови.

Завдяки іспанцям, які приїхали в це містечко через карантин, у школі наразі вже 16 учнів, а розмови про зникнення Госол припинилися хоча б деякий на час.

Аналітики прогнозують, що в багатьох випадках масовий перехід на віддалену роботу, який став можливий завдяки карантину, сильно вдарить по великих містах, але натомість допоможе розвинути менші. У CША багато городян також стали переїжджати в села на початку пандемії, однак тільки на час карантину. Невідомо, як після його закінчення складеться доля Госол, але сьогодні можна говорити про те, що ковід врятував це місто.