Який вигляд матиме перший в Україні Дім Рональда МакДональда

06.09.2023

На території національної лікарні ОХМАТДИТ буде споруджено перший в Україні Дім Рональда МакДональда. Він стане другою домівкою для перебування сімей іногородніх дітей, які знаходяться на лікуванні.  Прийняття в експлуатацію планується на третій квартал 2025 року. Попереду ще розробка проєкту, проходження експертизи, а вже після – реалізація. 

Над концепцією реконструкції будівлі працювала команда ZIKZAK Architects. Про роботу над проєктом  розповіла СЕО компанії Алеся Карнаухова.

Деталі проєкту:

Дизайн інтер’єру: ZIKZAK Architects
Команда: Василина Косинська, Кирило Комаров, Олексій Майстер, Нік Зих, Ігор Яшин
Проджект-менеджерка: Василина Косинська
Дизайнери: Ігор Яшин, Нік Зих
Адреса: В’ячеслава Чорновола, Київ
Площа: 725, 48 кв. м
Рік старту проєкту: 2023
Рік завершення будівництва: планується 2025

Команда усвідомлює значущість проєкту і має за честь бути причетними до створення Дому Рональда МакДональда в Україні. Працювали, аби максимально відтворити домашній затишок діткам та їх родинам. При цьому врахували ряд складних моментів, пов’язаних із містобудівним законодавством.

Загальна площа 5-поверхового Дому сягатиме 3500 кв. м. Планувальні рішення базуються на створенні атмосфери домашнього затишку, дружньої спільноти маленьких пацієнтів, їх родин, персоналу та волонтерів. Спільні зони розраховані на тепле спілкування: конференц-зал має окремий вхід та оточений мобільними перегородками, які в разі потреби трансформуються і створюють великий спільний простір із кухнею-їдальнею.

Кухня та їдальня запроєктовані одним великим приміщенням, яке дозволить мешканцям Дому спільно проводити час. З цієї зони проглядається ігрова, щоб дорослі, готуючи їжу, могли тримати дітей у полі зору.  

Планування передбачає 50 спальних кімнат з окремими санвузлами, вестибюль, загальну кухню та їдальню, конференц-зал, офісні приміщення, ігрову, зону відпочинку, пральню, складські приміщення. На підземному поверсі розміщене укриття на 197 людей із кухнею, коморою зберігання продуктів, гардеробною, санвузлами та душовими, а також блок технічних та складських приміщень. Концепція будівлі враховує створення безбар’єрного середовища для маломобільних груп населення. Спроєктовано спеціальний зручний поверх для розміщення сімей з маломобільними дітками.

1 поверх
1 поверх
2 поверх
2 поверх
3 поверх
3 поверх
4-5 поверхи
4-5 поверхи
Бомбосховище
Бомбосховище

Філософія об’єкта “дім поза домом”, який об’єднує людей, дає надію, любов та турботу, передана також через дизайн фасаду.  Завдяки його пластиці, використаним матеріалам, подібності до сучасної архітектури житлових комплексів виникає неповторний образ домівки. У такому особливому середовищі діти зможуть знаходити радість та ігрову натхненність, а родини тепло спілкування, впевнені автори концепції. Ніші вікон стилізовані під елементи з навколишньої забудови та адаптовані до сучасного стилю. Ритм вікон впорядковує фасади, а яскраве різнокольорове оформлення укосів надає легкості й динаміки й делікатно виділяє будівлю з-поміж інших. Рішення плоского даху зумовлене побажанням щодо використання покрівлі як додаткової площі не тільки для розміщення технологічного обладнання, а й для можливості створення додаткової території перебування для гостей. На покрівлі планується обладнання мальовничої тераси для відпочинку. 

Важливим елементом формування концепції було дотримання стилістики будівель, що оточують об’єкт. «Основний колір Дому продовжує гаму  навколишньої забудови, додає цілому архітектурному ансамблю вишуканості. Пастельні відтінки гармонують зі старовинними фасадами споруд та видом вулиці. Заокруглені карнизи повторюють форми сусіднього Будинку для сімей військовослужбовців, і надають будинку м’якості форм та роблять його витонченим. Округлість карнизів м'яко контрастує з прямими лініями стін, створюючи небанальну графічну гармонію, символізує єдність і чуйну підтримку», — коментує Алеся Карнаухова.

Цегляна пластика фасаду завдяки використанню клінкерної плитки сприяє збереженню автентичного вигляду. Різні варіанти розкладки цегли створюють багатофактурність та рельєфність будівлі. Такий підхід допомагає гармонійно вписати нову споруду в контекст, і при цьому підкреслити її сучасність. 

Екстер'єрна підсвітка створює особливий образ будинку вночі, виділяє й підкреслює його форми, фактури та деталі. Продумане освітлення фасаду зав’язує на собі ансамбль будівель та прикрашає оточення, адже об’єкт знаходиться на розі вулиць і виступає домінантою. 

При реконструкції буде дотримано вимог щодо обмеження висоти будівлі, збережено затишний сквер, який існує на території ОХМАТДИТу, а також взято до уваги існуючу містобудівну ситуацію та норми законодавства. 

Програма Дому Рональда МакДональда в Україні реалізовуватиметься за допомогою донорів, які підтримують розвиток сімейно орієнтованого підходу в медичному догляді дітей по всій Україні. Інвестиції в будівництво програми складуть 268 мільйонів гривень.
Щедру підтримку програмі надали Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках 4-річного партнерства з розвитку сімейно орієнтованої медицини. Також засновник і постійний партнер McDonald's Україна підтримуватиме цю програму фінансово та волонтерською діяльністю. Фундація продовжуватиме збирати фінансову допомогу на будівництво цієї програми і відкрита до нових партнерств.

«Перший в Україні Дім Рональда МакДональда на території ОХМАТДИТ виглядатиме сучасно, органічно вписуватиметься в контекст існуючої забудови та буде затишною домівкою для маленьких пацієнтів лікарні і їх батьків. Це “дім поза домом”, котрий об’єднує людей, дає надію, любов та турботу», — запевняє Алеся Карнаухова.