Чи є ДІАМ правонаступником ДАБІ: спроба юридичного аналізу

28.10.2021   |  Новини

З ліквідацією Державної архітектурно-будівельної інспекції виникло питання, що робити із заявленими до неї позовами. «Судово-юридична газета» намагалася розібратися, що відбувається зі справами, відповідачем за якими була ліквідована Державна архітектурно-будівельна інспекція України (ДАБІ), та чи має вона правонаступника.

Питання ускладнюється тим, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

В адміністративному судочинстві суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо виявлені аналогічні підстави.

Проте з’ясувалося таке.

Заступник Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська під час пресконференції «Екватор реформи містобудування: актуальна ситуація та перспективи. Розгляд законопроєкту № 5655» пояснила, чи є новостворена Державна інспекція архітектури і містобудування (ДІАМ) правонаступником Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ).

За словами Наталії Козловської, Державна інспекція архітектури і містобудування не є правонаступником ДАБІ, тому що має більш ширше коло повноважень, ніж ті, які були у ДАБІ.

«Що стосується заміни сторони по судових спорах, у разі якщо за рішенням суду буде залучено ДІАМ третьою стороною, то відповідно ДІАМ буде виконувати це завдання, тому що предмети спору бувають дуже різні. Вони стосуються як прийняття відповідного рішення, так і відповідальності певної посадової особи.

Якщо мова йде про відповідальність певної посадової особи, Ви ж розумієте, що ніяким чином ДІАМ не може бути правонаступником або виконавцем будь-якого судового рішення. Якщо буде прийнято рішення щодо перегляду чи прийняття рішення по якомусь дозвільному документу чи по якомусь об’єкту і ДІАМ буде залучено третьою стороною судом, то, відповідно, ДІАМ буде виконувати свої повноваження відповідно до Положення», - пояснила заступник Міністра.

Як відомо, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (ДАБІ) — колишній центральний орган виконавчої влади, діяльність якого раніше координувалася Кабінетом Міністрів України через віце-прем'єр-міністра — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і який реалізовував державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

У 2020 році було прийняте рішення про ліквідацію ДАБІ та створення нової Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

15 вересня 2021 року роботу ДАБІ було остаточно припинено. Замість неї на повну почала функціонувати новостворена Державна інспекція архітектури та містобудування України.

«Слава Богу, вже ДАБІ немає, в нас є орган, який має іншу назву – ДІАМ, на сьогодні ми бачимо дуже схвальні відгуки від учасників ринку, які не сплачують хабарі і отримують або дозвільні документи, або обґрунтовані відмови, де вони розуміють, що потрібно замінити, щоб отримати або введення в експлуатацію, або дозвіл. Але для того, щоб ДІАМ запрацював правильно, чесно прозоро, за новими правилами, очікуємо законопроект № 5655 на прийняття. ДІАМ працює, але ДІАМ працює за старими правилами, за старим законодавством», - пояснила «Судово-юридичній газеті» народний депутат України Олена Шуляк.

При цьому суди дотримуються протилежної Мінрегіону думки і продовжують вважати ДІАМ правонаступником ДАБІ.

Окружний адміністративний суд м. Києва по справі № 640/15797/21 врахував, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 №1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» вирішено створити Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Тобто це орган, якій виконуватиме функції ДАБІ, а тому (на думку суду) може визнаватися правонаступником.

Аналогічного висновку ОАСК дійшов у справі № 640/12871/21.

Харківський окружний адміністративний суд у справі № 520/15374/21 зазначив, що станом на момент подачі позовної заяви повноваження Державної архітектурно-будівельної інспекції України у сфері ліцензування були припинені, а створений правонаступник у вказаній сфері (Державна інспекція архітектури та містобудування) ще не розпочав свою діяльність.

Кузнецовський міський суд Рівненської області у справі № 565/1418/16-а залучив в якості правонаступника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Рівненській області Державну інспекцію архітектури та містобудування України.

Аналогічним чином поступили Хмельницький окружний адміністративний суд по справі № 560/11788/21 та Одеський окружний адміністративний суд по справі № 420/9235/20.

В окремих справах суди притягають ДІАМ до справи у якості співвідповідача.