Геополітична напруженість підживлює тенденції ніаршорінгу в центральній та східній Європі
Ринок логістики виявився найбільш стійким класом активів, і його важливість зросла під час і після пандемії COVID-19. Проте девелопери не стоять осторонь, вони шукають нові горизонти з точки зору цифр, якості послуг та креативності. Такими є деякі висновки панельної дискусії, присвяченої словацькому ринку логістики на нещодавно організованому Bratislava Property Forum 2024. Про це повідомляє Property Forum.
Олександра Гачевічова, комерційний директор з питань промисловості та логістики BHM Group, підкреслила зростаюче значення цього сектору: «Згідно з нещодавнім опитуванням інвесторів, промисловість та логістика вперше випередили офіс як найважливіший клас активів. Спочатку була пандемія, яка призвела до сплеску електронної комерції, а потім — перебої в ланцюгах поставок і геополітична напруженість, що призвели до ніаршорінгу. Крім того, війна в Україні змусила багато компаній переїхати до сусідніх країн, тож виникло відчуття, що все погане, що відбувається у світі, якимось чином збільшує попит на промислові логістичні приміщення в регіоні. І зараз, незважаючи на певну макроекономічну невизначеність, ми все ще бачимо, що сектор залишається стійким. Звичайно, попереду нас чекають певні виклики, такі як ослаблення економіки, вузькі ринки праці, все ще високі витрати на фінансування, і, на жаль, нестабільна або, можливо, складна політична ситуація».
Спосіб ведення глобального бізнесу дуже змінюється, погоджується Іван Пастьє, директор з розвитку бізнесу CTP Словаччина. «Клієнти прагнуть наблизитися до кінцевих споживачів. Важливими є кваліфікована робоча сила та хороша інфраструктура».
Томаш Остатнік, керівник відділу нерухомості Holland & Company, поділяє цю думку і вказує на гнучкість промислового логістичного простору. Наприклад, у Братиславі в одному зі складів було створено музей старовини, що є досить креативним способом використання простору.
Модератор дискусії, генеральний директор Property Forum Чанад Чурош, нагадав про уповільнення темпів зростання сегменту, яке експерти очікують найближчим часом. Чи помітно це вже серед інвесторів у Словаччині?
Мартін Балаш, SVP, регіональний менеджер Prologis у Чехії, Словаччині та Угорщині, підкреслив, що попит з боку орендарів вже не такий сильний, як під час пандемії. «Зараз ми бачимо певні корективи. Коли я дивлюся на зростання попиту, то воно виражається однозначним числом». Рівень вакансій зростає по всій Центральній та Східній Європі: у Польщі він становить 10%, а в Угорщині сягає 18%. За прогнозами Мартіна Балажа, на це може знадобитися 4 або 5 кварталів.
Хоча макроекономічна невизначеність є одним з викликів, з якими стикається світ, Олександра Гачевічова пояснила, що для Словаччини це не обов’язково означає погані новини. «Рік тому у нас був найнижчий рівень вакантних посад, який ми коли-небудь мали, нижче 3%. А минулий рік став ще одним рекордним роком, коли було вивільнено та узгоджено понад 800 000 кв.м.». Олександра додала: «Ми також отримуємо багато запитів від нових клієнтів, чого не було в минулому. Ми відкриті до того, щоб будувати роботу на припущеннях».
Іван Пастьє підкреслив ще одну цікаву тенденцію: «Більшість лізингових операцій відбувається в регіоні Західної Словаччини. Проте попит зміщується на схід». Інший зсув стосується дій азійських компаній, вони повертаються, досягаючи до 10% портфеля CTP.
Олександра Гачевічова також підтвердила цю тенденцію: «Досі європейські компанії шукали дешевші локації з дешевою робочою силою і переносили виробництво в Азію. Але зараз, коли в Азії зростає вартість робочої сили, а також виникають проблеми з ланцюгами поставок і геополітична напруженість, вони змушені переосмислювати свої стратегії. І все це підживлює дуже сильні тенденції до ніашорінгу».
З іншого боку, Томаш Остатнік звернув увагу на демографічні показники: «У Словаччині, загалом, ми втрачаємо людей, чиста міграція не така хороша, як у Сполучених Штатах, просто для порівняння. Отже, якщо у вас менше людей, вам потрібно менше нерухомості в цілому. Крім того, інфраструктура в Словаччині менш розвинена. Тож коли інфраструктура розвинеться, ви побачите більше складів і більше промислової нерухомості вздовж автомагістралей».
Серед різних викликів, ESG є обов’язковою темою в наші дні. Було поставлено питання, чи відчувається тиск з боку орендарів щодо дотримання ESG-стандартів. Іван Пастьє та Мартін Балаж погодилися, що раніше це не було фактором прийняття рішень. Але зараз, як вони підсумували, це обговорюється повсюдно, це в центрі уваги всіх: орендодавців, клієнтів, керуючих активами та менеджерів фондів.