Іпотека під час війни: підсумки за перші п’ять місяців 2025 року

04.06.2025   |  Новини

За п’ять місяців 2025 року за програмою «єОселя» видано 2 334 кредити на 4,3 млрд грн. Загалом 41% (960 шт.) із цієї кількості кредитів було оформлено на житло площею до 50 кв. м, ще 34% нерухомості по «єОселі» — це житло площею від 50 до 73 кв. м, пише Property Times.

З початку 2025 року 40% нерухомості придбано у новобудовах, введених в експлуатацію (перший продаж), 19% — в об’єктах на стадії зведення, 41% — житло на вторинному ринку.

З початку року 42% кредитів було видано на придбання житла вартістю від 2 млн до 3 млн грн, 30% — житло вартістю понад 3 млн грн, 28% — від 1 млн до 2 млн грн.

Порівняно з п’ятьма місяцями 2024 року частка об’єктів на первинному ринку (перший продаж та об’єкти на стадії зведення) зросла вдвічі та становить близько 60% від загального обсягу іпотечних кредитів.

Як розповів перший заступник голови правління «Укрфінжитла» Дмитро Вербицький, за 2,5 роки програма «єОселя» довела свою ефективність — понад 17 тисяч сімей отримали житло на більш ніж 1 млн кв. метрів.

«Сьогодні майже 60% житла, придбаного за “єОселею”, — в новобудовах. Це свідчить не лише про потужний попит, а й про реальну підтримку українського будівельного ринку. Ми продовжуємо співпрацювати з перевіреними забудовниками, щоб українці мали можливість інвестувати в житло ще на етапі зведення», — підкреслив він.

За словами Олени Дмітрієвої, першої заступниці голови правління «ГЛОБУС БАНКУ», з початку року частка виданих «комерційних» іпотечних кредитів (поза державною програмою «єОселя») у середньому склала 4,5%. Порівняно з аналогічним періодом 2024 року кількість таких кредитів зросла на 2 в.п. При цьому понад 60% «комерційної» іпотеки було видано на придбання житла на вторинному ринку і близько 40% — на первинному.

«Наразі ми вкотре констатуємо: іпотека в Україні розвивається саме завдяки програмі “єОселя”. Вочевидь, умови за суто банківськими кредитами не можуть конкурувати з державною іпотекою, адже в середньому ставки за “єОселею” вдвічі нижчі за відсотки, що пропонують банки. Проте в умовах війни надважливо зберегти цей банківський сегмент. Крім того, банківські умови більш лояльні до позичальника, а також відсутні обмеження щодо “віку” будинку, в якому громадянин планує придбати житло», — зауважила банкірка.

На її думку, «двигуном» розвитку іпотеки є співпраця банків і девелоперських компаній, коли, по-перше, банки значно зменшують ризики для клієнта, що вирішив придбати житло на стадії зведення, а по-друге, ставки за спільними іпотечними програмами дають змогу зменшити відсоткове навантаження в середньому на 2-5 в.п.

«Тісна співпраця банків і девелоперів у впровадженні спільних іпотечних програм — це перспектива відновлення будівельної галузі, стимул для створення більш сучасного житла, що враховує реалії війни: енергонезалежність, місткі укриття тощо. А ще спільні іпотечні програми — це додаткова можливість придбати житло без наявності всієї суми його вартості», — підкреслила Олена Дмітрієва.

За словами експертки, за п’ять місяців 2025 року основні характеристики виданих іпотечних кредитів за комерційними програмами на первинному ринку житла, зокрема за спільними програмами з девелоперами, майже не змінилися:

  • переважна більшість банківських іпотечних кредитів надається на житло вартістю 2,3–2,8 млн грн;
  • перший внесок за кредитом найчастіше не перевищує 30% вартості житла;
  • найбільший попит має житло на первинному ринку — 1–2-кімнатні квартири площею від 45 м² до 70 м²;
  • до трьох четвертих іпотечних угод на первинному ринку укладають терміном на 20 років;
  • близько 80% «комерційних» іпотечних кредитів на первинному ринку видають у найбільш безпечних регіонах і містах: Києві, Київській області, Львові, Івано-Франківську, Закарпатській області.

 

Слідкуйте за новинами в нашому Телеграм

Читайте також: Переваги реконструкції, або найкращі світові практики соціального житла