Кабмін підтримав автоматичну реєстрацію документів для об'єктів з незначними наслідками

10.02.2025   |  Новини

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, розроблену Державною інспекцією архітектури та містобудування України (ДІАМ), що запроваджує поступову автоматизовану реєстрацію документів СС1 про початок будівельних робіт і прийняття об'єктів в експлуатацію через систему ЄДЕССБ.

ДІАМ наводить приклад застосування цього нововведення. Скажімо, потрібно розпочати будівництво або ввести в експлуатацію об’єкт із незначним класом наслідків об’єкт промисловості, сільського господарства, громадську чи житлову будівлю (до 4 поверхів) тощо.

Близько 70% документів для таких об’єктів будівництва раніше треба було подавати через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) і 30% через вебпортал «Дія». В обох випадках рішення ухвалювали інспектори будівельного нагляду. Кількість повернень при цьому сягала близько 10% у ДІАМ і до 70% в органах ДАБК. Документи розподіляли залежно від місця перебування заявника. Розгляд міг затягнутися через бюрократичні перепони та суб`єктивні рішення посадовців, а документи повернені на доопрацювання без чіткого обґрунтування причин. Завдяки ухваленій постанові ситуація кардинально змінюється.

На практиці, окрім усунення корупційних ризиків, нововведення дозволить зберегти час: тепер не потрібно стояти в чергах і двічі відвідувати ЦНАП. Завдяки мінімізації людського фактора зменшиться і кількість повернених документів.

Нові правила запрацюють в усіх органах державного архітектурно-будівельного контролю — від ДІАМ до кожного органу ДАБК в містах. Електронна система самостійно перевірятиме документи та дані з реєстрів, а також ухвалюватиме рішення щодо реєстрації документів.

Таким чином, повідомлення про початок будівельних робіт або декларація про прийняття об'єкта в експлуатацію пройде автоматичну перевірку, та за 5-10 хвилин буде готовий результат у вигляді зареєстрованого документа.

Поки що фахівці органів державного архітектурно-будівельного контролю будуть моніторити роботу системи, щоб гарантувати точність і виключити можливі технічні помилки.

Перехід на повністю автоматичну реєстрацію відбуватиметься в кілька етапів. Спочатку в такому режимі реєструватимуть близько 40-60% документів. Після вдосконалення алгоритмів перевірок електронної системи, очікується, що показник зможе сягнути 100%.

Ці зміни ДІАМ називає революційним кроком для будівельної галузі України, адже вперше в історії держави отримання дозвільних документів для об'єктів із незначними наслідками буде повністю автоматизованим. 

Також у ДІАМ додають, що для прозорої, конкурентоспроможної та сервісної галузі, більшість етапів і процесів мають бути цифровізовані й автоматизовані, оскільки це дозволяє усунути корупційні ризики через виключення людського фактора, заощадити державні ресурси та забезпечити надання якісних послуг.