Молодь у Європі повертається у житло батьків в умовах житлової кризи

02.11.2022   |  Новини

Зростання цін на енергоносії, висока інфляція та постійне зростання кількості студентів спричинили житлову кризу для молоді Європи, і, враховуючи нинішні економічні перспективи, багатьом довелося повернутися до батьків. Згідно з дослідженням Deloitte у серпні 2022 року, Париж продовжує лідирувати з орендною платою в розмірі 29,10 євро/кв.м/місяць, у порівнянні з менш ніж половиною від орендарів у Брюсселі – 14,1 євро/кв.м/місяць.

Тим часом у містах, де проживає багато студентів у Нідерландах, як-от Гаага та Роттердам, минулого року спостерігалося підвищення на 6,7% та 9,7%, повідомляє Deloitte.

Австрія також сильно постраждала від кризи: орендна плата зросла на 16% за останній рік і на 40% за останні десять років через відсутність структурної реформи контролю за орендою.

Від кризи потерпають і студенти університетів. Молоді бельгійці часто залишаються з батьками або навіть повертаються після того, як ті поїдуть – це називають «дітьми-бумерангами».

У Нідерландах брак житла для студентів досяг загрозливих рекордів. Згідно з даними платформи оренди ROOM, студенти, які хочуть орендувати житло в житловій асоціації в Лейдені, в середньому чекають на це  шість років і дев’ять місяців.

В Амстердамі, Делфті та Вагенінгені студенти, які реєструються в кімнаті чи студії, чекають від п’яти до п’яти з половиною років.

Французькі студенти стикалися з подібними проблемами. За даними французького статистичного органу , кількість студентів у Франції неухильно зростала з 2,3 мільйона у 2010 році до 2,8 мільйона у 2020 році, а лише у 2022 році очікується подальше чисте збільшення на 162 000 студентів.

Це призвело до витіснення студентів із центрів міст, які вони більше не можуть собі дозволити, на околиці, іноді з менш розвиненими соціальними мережами та мережами підтримки та вищими транспортними витратами, виявила студентська організація UNEF.

 

Як країни Європи працюють над вирішенням проблеми?

1 жовтня фламандський парламент оголосив про негайне заморожування або індексацію орендної плати за нерухомість з недостатньою енергоефективністю.

У Португалії президент Національної молодіжної ради вважає, що повинні бути такі рішення, як «обмеження орендної плати, пільги для молодих людей, які вирішили жити у великих міських центрах, і більше інвестицій».

Уряд Німеччини також працює над пошуком рішень і робить подолання житлової кризи пріоритетом. У коаліційній угоді  партії окреслили плани будівництва 400 000 нових квартир на рік, 100 000 з яких будуть фінансуватися державою.

Однак це може бути надто мало, занадто пізно. У звіті Фонду Ганса Беклера за 2018 рік було виявлено, що у великих містах бракує 1,9 мільйона доступних квартир.

Французький уряд оголосив у червні минулого року, що обмежить підвищення орендної плати на 3,5% протягом цілого року, але це не допомагає студентам, стверджує UNEF. Натомість організація закликає  надавати  універсальну фінансову допомогу в розмірі 1110 євро на місяць (35 мільярдів євро на рік державних витрат).

Що стосується плану уряду побудувати 60 000 нових студентських будинків у період з 2018 по 2022 рік, тдо кінця 2021 року побудовано лише 36 000.

У Польщі  теж гості проблеми. «У Польщі не існує такого поняття, як будівництво недорогого житла, принаймні, для молоді», – сказала  Ева Андрушкевич, активістка Асоціації орендарів Варшави та журналістка на пенсії.

Згідно зі звітом, опублікованим Фондом європейських прогресивних досліджень і ThinkYoung, молоді європейці вважають, що ЄС повинен забезпечити гідне житло для всіх (69% за, 21% проти).

За матеріалами Еuractiv.com