Орендні ставки на складські приміщення у 2025 році продовжують зростати
Наразі ринок України налічує близько 3-3,5 млн кв. м складських площ при населенні 35 млн осіб, що, за даними DP Development & Property, еквівалентно лише близько 0,1 кв. м на людину, пише Delo.ua. Це приблизно в 10 разів менше, ніж у Польщі. Також для порівняння, у США забезпеченість складами становить близько 4,5 кв. м на людину, у Німеччині — приблизно 4,4 кв. м, а в Китаї — близько 0,81 кв. м на людину.
Порівняно з цими даними, забезпеченість складськими площами в Україні залишається дуже низькою, що свідчить про значний потенціал для зростання. Зважаючи на те, що склади є невід'ємною частиною успішного економічного та військово-промислового розвитку України, важливість подальшого розвитку ринку залишається дуже високою.
В умовах обмеженого будівництва та високого попиту на складські приміщення, особливо класів А і B, в Україні спостерігається зростання орендних ставок.
Інфографіка: NAI Ukraine.
У 2024 році ставки на найбільш затребувані об'єкти класу А в Київському регіоні зросли на 10-20% і при середній ставці $4,9 в деяких угодах вартість оренди досягає $6 за квадратний метр (без урахування сервісних платежів і ПДВ). У західних областях орендні ставки для об'єктів класу А коливаються в межах $6-6,5, що також свідчить про значне збільшення вартості оренди.
За прогнозами консалтингової компанії CBRE Ukraine, орендні ставки на складські приміщення залишатимуться більш-менш стабільними з помірним зростанням цін. Вартість оренди зростатиме у найбільш якісних об’єктах класу А та «холодних» складах, які є в гострому дефіциті через знищення великого обсягу логістичних комплексів у 2022 році (близько 21%).
Хоча рівень вакантності може незначно зрости через збільшення пропозиції, очікується, що висока орендна активність на етапі будівництва об'єктів не дуже вплине на середній рівень вакантності на ринку. Окрім того, попит на придбання складів під власні потреби продовжуватиме демонструвати відносну стійкість, з огляду на загалом низьку пропозицію спекулятивних площ і загальне зміщення промислових користувачів на захід.
Читайте також: «План Б у девелопменті» або як діяти, коли весь твій бізнес опинився за 40 км від лінії фронту