У ЄС розпочали створення єдиного спеціального інструменту для підтримки відновлення України

11.01.2024   |  Новини

Посли держав-членів ЄС схвалили частковий мандат на переговори щодо пропозиції щодо створення нового єдиного спеціального інструменту для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України, одночасно підтримуючи її зусилля щодо проведення реформ у рамках шляху вступу до ЄС. Про це йдеться у пресрелізі Рада Європейського Союзу.

«Отже, Український фонд обєднає бюджетну підтримку України з боку ЄС в один єдиний інструмент, забезпечуючи послідовну, передбачувану та гнучку підтримку України на період 20242027 років, адаптовану до безпрецедентних завдань підтримки країни, яка перебуває у стані війни»,  наголошується в повідомленні.

Частковий мандат Ради на ведення переговорів не включає питання, пов’язані з бюджетом, зокрема загальний розмір інструменту та частку грантів і позик, які залежатимуть від остаточного результату горизонтальних переговорів щодо середньострокового перегляду багаторічного фінансового рамок на 2021-2027 рр.

«ЄС прагне надавати непохитну підтримку Україні стільки, скільки це буде необхідно. Механізм для України має на меті надавати послідовну підтримку Україні у відновленні своєї країни в умовах безпрецедентних викликів, які принесла Росія агресивною війною. Водночас підтримка допоможе Україні просувати реформи та зусилля з модернізації, необхідні для просування на шляху до майбутнього членства в ЄС», - зазначив Вінсент ван Петегем, міністр фінансів Бельгії.

Основні елементи часткової позиції Рад

Частковий мандат на ведення переговорів зберігає основні будівельні блоки пропозиції Комісії. Вони включають цілі Фонду та його структуру за трьома основними принципами:

Основа I: Уряд України підготує «План України», в якому викладе свої наміри щодо відновлення, реконструкції та модернізації країни та реформ, які він планує здійснити в рамках процесу вступу до ЄС. Фінансова підтримка у формі грантів і позик державі Україна надаватиметься на основі виконання Плану України, який буде підкріплюватися низкою умов і графіком виплат.
Основа II: відповідно до Рамкової інвестиційної програми для України ЄС надаватиме підтримку у формі бюджетних гарантій та поєднання грантів і позик від державних і приватних установ. Гарантія від України покриватиме ризики позик, гарантій, інструментів ринку капіталу та інших форм фінансування, що підтримують цілі Механізму.
Основа III: технічна допомога та інші допоміжні заходи, які допомагають Україні узгодити законодавство з ЄС і провести структурні реформи на шляху до майбутнього членства в ЄС.

Комісія запропонувала загальний бюджет у 50 мільярдів євро – 17 мільярдів євро у вигляді грантів і 33 мільярди євро у вигляді позик – для Фонду.

Наступні кроки

Часткова позиція слугуватиме мандатом Ради на переговори з Європейським парламентом. Після досягнення згоди регламент має бути офіційно прийнятий Радою та Європейським парламентом.